مرکز تخصصی پوست و مو دکتر مصطفی مهدوی نیا 

تزریق ژل بینی

برای دریافت نوبت یا مشاوره فرم زیر را پر کنید

جهت دریافت نوبت یا مشاوره رایگان لطفا فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند

دریافت مشاوره

عناوین مطرح شده در این پست

انحراف بینی چیست؟

اولین سوالی که در این زمینه باید جواب دهیم، این است که اصلا انحراف بینی چیست و تزریق ژل چطور به رفع آن کمک می‌کند؟ انحراف تیغی بینی که در عموم جامعه به آن انحراف بینی گفته می شود، اختلالی است که دلیل اصلی به وجود آمدن آن جابجایی دیواره ی نازک بین دو سوراخ بینی است. دیواره غضروفی یا تیغه بینی که در علم پزشکی به آن سپتوم گفته می شود، بینی را به دو بخش راست و چپ تقسیم می کند. وقتی که اندازه گرایش بینی به یک سمت نامتعارف باشد، ما با این مشکل که به آن انحراف بینی می گوییم، مواجه می شویم که راه حل آن می تواند عمل انحراف بینی باشد.

 در این شیوه یکی از سوراخ های بینی بزرگ تر از دیگری می شود، انحراف بینی می تواند خفیف و یا خیلی واضح باشد و این موضوع کاملا به فرد بستگی دارد. انحرافات شدید باعث ایجاد مشکلاتی مانند کاهش جریان هوا، مشکلات تنفسی و مواردی از این دست می شوند.

البته مشکلات دیگری مانند عدم تخلیه بینی و یا عفونت هم می تواند در زمینه انحراف بینی شدید وجود داشته باشد. پس برای عمل انحراف بینی باید در نظر گرفته شود که ابتدا مشکل بیمار در چه حدی است! زمانی که برای جراحی بینی اقدام می کنید این کار در جلسه معاینه و مشاوره قبل از عمل بینی به صورت کامل انجام می شود.

در هنگام تزریق ژل بینی بیمار باید در وضعیت نیمه نشسته بر روی تخت قرار گیرد و ناحیه ی سر وی کمی به عقب خم شده باشد. فشار خون بهتر است بین (۱۱۰ تا ۱۲۰ درجه) باشد تا وضعیت بدنی راحتی برای فرد ایجاد گردد. بی حسی موضعی بسیار بندرت لازم است، اگرچه در صورت تزریق نزدیک نوک بینی بی حسی موضعی مفید می‌ باشد.

هدف از اصلاح فرم بینی با تزریق ژل

روش غیر جراحی اصلاح فرم و زیبایی بینی با تزریق ژل برای بسیاری از بیماران گزینه مناسبی است. دلیل این امر آن است که نتیجه ژل بینی به سرعت مشخص می شود، ارزان ‌تر و کم تهاجمی تر از جراحی زیبایی بینی است و برخلاف آن هیچ گونه درد و خونریزی و بخیه ای را به همراه ندارد.. میزان استفاده از ژلها جهت اصلاح فرم بینی برای بیماران از شخصی به شخص دیگر متفاوت می ‌باشد زیرا هر فردی دارای بینی متفاوت و خواستار نتایج متفاوتی هستند.

هدف از تزریق ژل آن است که هر بیمار به بهترین و طبیعی ‌ترین نتایج ممکن در این فرآیند دست یابد. این بدان معناست که برای برخی از بیماران بهترین روش برای رسیدن به نتیجه مطلوب مورد نظر آن ها انجام عمل جراحی بینی است. بهتر است قبل از انجام این پروسه درمانی حتما با یک متخصص پوست خوب مشورت نمایید تا تعیین شود که کدام گزینه برای شما مناسب‌ تر است.

از کجا بفهمیم انحراف بینی داریم ؟

تیغه بینی مانند دیگر اجزای صورت تا زمان سن بلوغ رشد می کند. چون در بینی چندین مرکز غضروف سازی و استخوان سازی وجود دارد ممکن است به هر دلیلی یکی از این مراکز کمتر و یا بیشتر از حد عادی رشد کنند و باعث شوند که ساختمان بینی در قسمت تیغه وسط دچار اختلالاتی شود و به سمت اطراف منحرف شود. این کجی بینی در قسمت داخلی بینی بوده و ممکن است در ظاهر فرد تاثیری نگذارد. همچنین اگر به بینی ضربه ایی در سن بلوغ وارد شود ممکن است به عملکرد این مراکز لطمه وارد شود.

کاندیدای مناسب تزریق ژل بینی

همه افرادی که بینی طبیعی دارند و یا عمل جراحی بینی انجام داده‌اند می‌توانند از روش تزریق کردن ژل به بینی برای اصلاح عیوب ظاهری استفاده کنند. بنابراین کاندیداها و افراد واجد شرایط برای انجام تزریق ژل  از قرار زیر هستند:

افرادی که دارای برجستگی‌های کوچک بر روی بینی هستند و قصد رفع آن‌ها را دارند.

افرادی که دارای گودی، ناهمواری یا فرورفتگی بر روی بینی هستند.

افرادی که بینی آن‌ها ظاهر نامتقارنی دارد.

افرادی که دارای بینی تختی هستند و می‌خواهند یک پل یا برجستگی را بر روی بینی خود ایجاد کنند.

افرادی که در ناحیه نوک بینی دارای افتادگی هستند و می‌خواهند این قسمت را لیفت کنند یا بالا ببرند.

کاربرد تزریق ژل بینی

همانطور که گفتیم تزریق کردن ژل در بینی در بیشتر موارد می‌تواند جایگزینی برای عمل بینی باشد؛ اما این موضوع در همه موارد صادق نیر ست. به همین دلیل زمانی که برا تزریق ژل در ناحیه بینی به یک کلینیک مراجعه می‌کنید؛ باید دقیقا شرایط خود را توضیح داده و به متخصص بگویید که انتظار چه تغییری را دارید. در این صورت خواهید فهمید که آیا این کار می‌تواند راه حل خوبی برای رفع مشکل شما باشد یا خیر؟

تعدادی از مشکلاتی را که می‌توان با استفاده از تزریق ژل به بینی برطرف کرد:

 1. برطرف کردن مشکل انحراف بینی
 2. تجدید ساختار در بینی‌های کوچک
 3. اصلاح ظاهری و صاف کردن بینی‌های قلاب شکل
 4. برطرف کردن قوزهای متوسط بینی
 5. برطرف کردن افتادگی خفیف یا متوسط در سر بینی
 6. اصلاح بینی پس از انجام عمل جراحی رینوپلاستی
 7. اصلاح نوک بینی پس از جراحی
 8. برطرف کردن مشکل بینی‌هایی که سر آن‌ها بالا است
 9. اصلاح فرورفتگی یا برآمدگی در ناحیه پره‌ بینی
 10. اصلاح ظاهری بینی‌های پهنی

ماندگاری ژل بینی

از ژل برای اضافه کردن حجم به پل بینی، نوک بینی یا ناهمواری‌ هایی در نواحی مختلف آن استفاده می ‌شود. افرادی که دارای قوز بزرگ بر روی بینی خود هستند و یا بینی با دفرمیتی ‌های حاد دارند (انحراف ناشی از شکستگی و مشکلات تنفسی ناشی از انحراف بینی ) به احتمال زیاد عمل جراحی بینی گزینه بهتری برای آن ها خواهد بود زیرا شاید نیاز به پروتزهای دائمی باشد .

معمولا تزریق ژل به بینی برای افراد بسته به شرایط و انتظارات و صلاح دید پزشک متخصص تکرار می‌شود تا نتیجه مطلوب حاصل شود. ژل به آرامی به بینی تزریق می ‌شود و هنگامی که بیمار به ظاهر مورد نظر خود رسید، تقریباً ۶ تا ۱۸ ماه ماندگاری آن طول می ‌کشد. از آنجایی که بدن با گذشت زمان به طور طبیعی هیالورونیک اسید را متابولیزه می‌ کند، بیشتر بیماران در هر ۶ تا ۱۲ ماه برای تکرار آن مراجعه می ‌کنند تا زیبایی بینی خود را در بهترین شکل ممکن نگه دارند. رینوپلاستی بر پایه ژل نتایج فوری را ارائه می ‌دهد و روشی بسیار آسان است.

مراقبت های پس از تزریق ژل بینی

انتخاب یک متخصص خوب برای تزریق ژل بینی بر روی نتیجه این اقدام زیبایی بیشتر از هر مورد دیگری موثر است؛ البته شما می توانید با انجام اقدامات لازم بعد از تزریق ژل بینی به رفع سریع تر عوارض و همچنین افزایش ماندگاری اثر آن کمک کنید. برخی از مهم ترین مراقبت های بعد از تزریق ژل بینی عبارتند از موارد زیر:

چه افرادی باید از انجام تزریق ژل بینی اجتناب کنند؟

 1. دارای عفونت فعال در ناحیه سینوس هستند
 2. افرادی که حساسیت بالایی به لیدوکائین دارند
 3. بیماران حساس به محصولات هیالورونیک اسید
 4. سابقه بیماری در بافت همبند یا اختلالات خونی
 5. افرادی که در دوران بارداری و شیردهی هستند
 6. سابقه سینوزیت (حتما با متخصص خود مشورت کنید)
 7. افرادی که آسپیرین و یا درمان آنتی بیوتیکی مصرف می‌ کنند
 8. افراد با حساسیت شناخته شده به پروتئین باکتری‌ های گرم مثبت
 9. افرادی که عفونت در ناحیه ی لثه و یا دندان دارند بهتر است قبل از تزریق حتما نسبت به درمان دندانپزشکی اقدام نمایند

عوارض تزریق ژل بینی برای اصلاح فرم

عوارض تزریق ژل بینی  بسیار کم است و به همین خاطر برای افرادی که از عمل و جراحی بینی ترس دارند، روش بسیار مناسبی می باشد.  پس از تزریق ممکن است یک تورم بسیار خفیف در بینی ایجاد بشود و یا مقدار بسیار کمی کبودی و قرمزی در آن دیده شود. که این عوارض کاملا موقتی هستند و ظرف یک یا دو روز پس از تزریق از بین خواهد رفت.

در رابطه با دردی که در اثر تزریق ژل در ناحیه بینی ایجاد می‌شود؛ باید گفت که میزان آن بسیار اندک است و احساس ناراحتی زیادی را در شما به وجود نخواهد آورد. این درد با استفاده از داروها یا کرم‌های بی‌حس ‌کننده موضعی به طور کامل برطرف می‌شود. البته دقت نمایید که میزان و شدت این عوارض به تخصص و تجربه ی پزشک و همچنین رعایت مراقبت های قبل و بعد از تزریق ژل بستگی دارد. 

علائم انحراف بینی

 1. اختلال در تنفس
 2. ایجاد اشکال در سینوس ها
 3. خر و پف نمودن در زمان خواب
 4. خونریزی های پی در پی از بینی
 5. وجود ترشحات زیاد در پشت گلو و حلق

جراحی انحراف بینی بدون زیبایی

در این روش که نام دیگر آن سپتوپلاستی است، نوعی جراحی است که در آن به صورت ویژه و تخصصی تنها بر درمان این اختلال تمرکز می شود. در واقع پزشکان می خواهند با استفاده از این روش تنها تنفس فرد را بهبود ببخشند و مشکلی که از آن رنج می برد را حل کند.

۱.درمان انحراف بینی بدون جراحی

در برخی موارد پزشک با صلاح‌ دید خود می ‌تواند روش ‌های غیر جراحی را برای درمان انحراف بینی پیشنهاد دهد. درمان انحراف بینی بدون عمل، گزینه ‌ای ایده ‌آل برای کسانی است که دچار کجی بینی بوده و از طرفی امکان انجام عمل ‌های جراحی تهاجمی را ندارند. در نتیجه بدون اعمال بیهوشی و عوارض جانبی ناخوش ‌آیندی که بعد از عمل بینی به وجود می ‌آیند، می ‌توان به فرم بینی دلخواه خود رسید. البته اینکه آیا اصلاح انحراف بینی بدون عمل جراحی روشی مناسب برای شما است یا نه، باید بعد از انجام بررسی ‌های لازم توسط پزشک متخصص در این زمینه مشخص شود. از جمله روش ‌های رفع انحراف بینی بدون جراحی عبارت اند از:

۲.اصلاح انحراف بینی با تزریق ژل

فیلرها می‌توانند نقش به ‌سزایی در به وجود آمدن نتایج مثبت برای درمان انحراف بینی داشته باشند. در این روش پزشک متخصص بعد از انجام بررسی ‌های لازم، از فیلرهای مناسب برای اصلاح فرم بینی استفاده می ‌کند. به این صورت که حجم مشخصی از پرکننده ‌ها در مناطق مورد نیاز به بینی تزریق شده و بلافاصله بعد از جلسه درمانی مراجعه‌ کننده شاهد اصلاح کجی بینی خود خواهد بود. این روش کاملا سرپایی بوده و نتایج ایده‌آلی را به همراه خواهد داشت. از بزرگ‌ ترین مزیت اصلاح انحراف بینی با فیلر می ‌توان به غیرتهاجمی بودن و هزینه بسیار کم آن در مقایسه با عمل‌های تهاجمی اشاره کرد.

۳.اصلاح انحراف بینی با ماساژ

این روزها افراد بسیاری به منظور اصلاح فرم بینی خود اقدام به انجام ماساژ‌ صورت و بینی می‌ کنند. این روش می ‌تواند کمک بزرگی در رسیدن به نتایج مطلوب داشته باشد. ناگفته نماند که این روش نیازمند صبر و حوصله فراوان بوده و امکان نتیجه ‌بخشی آن حتمی نیست.

۴.اصلاح انحراف بینی با لیزر

از دیگر روش ‌هایی که در از بین بردن انحراف بینی بدون جراحی مورد استفاده قرار می ‌گیرد استفاده از لیزر است. در این روش پزشک متخصص بدون ایجاد برش و تنها به کمک انرژی لیزر می ‌تواند اقدام به رفع کجی بینی کند.

۵.اصلاح انحراف بینی با تزریق چربی

در میان روش‌ هایی که برای درمان انحراف و کجی بینی بدون جراحی معرفی شده ‌اند، بهتر است با روش تزریق چربی نیز آشنا شوید. در این روش، متخصص چربی ‌ها را از اندام ‌هایی همانند شکم، پهلو‌ها، ران و بازو استخراج کرده و بعد از تصفیه ‌سازی، به بینی ‌شخص تزریق می‌ کند. با توجه به اینکه برای درمان کجی بینی با تزریق چربی نیاز به ماده خارجی همانند فیلر نبوده و چربی بدن خود شما برای این منظور استفاده می ‌شود، بنابراین از یک سو ایمنی کار بالاتر رفته و از سوی دیگر ماندگاری آن بیشتر خواهد بود. با توجه به اینکه در این روش به چربی زیادی نیاز نخواهد بود، بنابراین تقریباً همه افراد در صورت برخورداری از سلامت کامل، می ‌توانند این متد را اجرا نمایند.

نتیجه گیری درمان انحراف بینی

همان طور که مطالعه نمودید انحراف بینی هم جنبه ی درمانی و هم جنبه ی زیبایی دارد. در راستای درمان زیبایی انحراف بینی می توان اقداماتی انجام داد که یکی از این روش ها تزریق ژل و فیلر به بینی می باشد. به کمک تزریق ژل به بینی می توان انحرافات بینی را از بین برد و ظاهر ایده آل و استانداردی را برای افراد به وجود آورد. البته که این کار باید در کلینیک های زیبایی توسط پزشکان متخصص این حوزه انجام شود تا جای نگرانی نباشد و خطری فرد را تهدید ننماید.

دریافت مشاوره و رزو نوبت رایگان

برای لیزر موهای زائد خود می توانید از طریق دکمه رو به رو جهت مشاوره با مشاورین مرکز و یا تعیین وقت ویزیت با ما در ارتباط باشید.

به طور کلی فیلرها تا چهار هفته طول می کشد تا “ته نشین شوند”. انواع مختلف پرکننده‌ ها می‌ توانند سریع‌ تر ته نشین شوند و سبک زندگی شما و عوامل مشابه نیز می‌توانند بر میزان زمان لازم برای ته نشین شدن تأثیر بگذارند.

مطمئن شوید که به مدت 3 شب با استفاده از 2 بالش به پشت بخوابید و سر خود را بالا بیاورید – این کار باعث می شود فیلر تازه تزریق شده در جای خود بماند. گزینه دیگر استفاده از بالش دور گردن برای تثبیت سر است.

آدرس مرکز کلینیک دکتر مهدوی نیا 

تهران، فرشته، خیام، نبش تختی دوم، پلاک۳۰/۱
 

امتیاز شما به این پست

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای