مناسب ترین نقاط تزریق بوتاکس

مناسب ترین نقاط برای انجام این اقدام زیبایی که برای از بین بردن خطوط چین و چروک در صورت ایجاد می شود شامل موارد زیر می باشد:

 1. تزریق بوتاکس پیشانی: تزریق بوتاکس یکی از خدمات زیبایی است برای از بین بردن خط و خطوط پیشانی و درمان سردرد به کار برده می شود.
 2. تزریق بوتاکس کف دست: اگر دچار عرق کردن زیاد کف دست هستید تزریق بوتاکس کف دست می تواند یکی از بهترین راه های درمان برای شما باشد.
 3. تزریق بوتاکس دور چشم: برای از بین رفتن چین و چروک دور چشم توصیه ما تزریق بوتاکس است تا سریع ترین روش جوانسازی دور چشم را تجربه کنید.
 4. تزریق بوتاکس خط اخم: ممکن است در اثر اخم زیاد به چین و چروک بین دو ابرو دچار شوید بهترین درمان این چین و چروک ها تزریق بوتاکس است.

بوتاکس حاوی سمی به نام بوتولینیوم است که عضلات مورد نظر صورت را به صورت موقتی فلج می کند که باعث می شود چین و چروک های سطحی و عمقی آن از بین برود. از این رو، اگر شما نیز به دنبال روشی برای جوانسازی پوست خود هستید، تزریق بوتاکس می تواند یکی از مؤثرترین روش ها باشد.

تزریق بوتاکس یکی از روش‌های به دست آوردن جوانی و زیبایی است که نسبت به بسیاری از اعمال جراحی هزینه کمتری دارد، بی‌خطر است و به سرعت و به راحتی توسط  پزشک انجام می‌شود.
آنچه در مورد طبیعی بودن بوتاکس مهم است، این است که لکه و کبودی را روی پوست بر جای نگذارد، حالت ابروها را به میزان زیادی دچار تغییر نکند و پوست صورت را به گونه‌ای تحت تأثیر قرار ندهد که قادر به بروز هیچ یک از احساس شادی، غم و خشم نباشید.

نقاط ممنوعه برای تزریق بوتاکس

اگرچه تزریق بوتاکس برای اهداف زیبایی و درمانی تأثیر بسیار زیادی دارد، اما باید بدانید که این روش برای تمام بخش های صورت مؤثر نیست و حتی اگر پزشک متخصص شما تجربه کافی در این زمینه نداشته باشد، می تواند باعث عوارض جبران ناپذیری شود. از مهمترین مناطق ممنوعه بوتاکس که یا باید آنها را انجام ندهید و یا توسط پزشک متخصص و با تجربه انجام شود، شامل موارد زیر می شوند:

 • روی ابرو
 • روی پلک پایین و بالا
 • اطراف بینی
 • اطراف لب ها
 • زیر سوراخ بینی و بالای لب فوقانی
 • قسمت پایین لب زیرین

نحوه عملکرد بوتاکس

استفاده از بوتاکس باعث می شود سیگنال عصبی که به عضلات صورت ارسال می شود، مسدود کند. عضله ای که بوتاکس تزریق می شود دیگر نمی تواند از سیگنال دریافتی از عصب به عضله منقبض شود و این باعث می شود چین و چروک ها ریلکس شده و منقبض نشوند و جوانسازی صورت انجام شود. سم بوتولینوم با فلج عضلات زیر پوستی برای صاف کردن چین و چروک ‌های صورت و ایجاد ظاهری جوان ‌تر در افراد به کار می ‌رود.

نحوه تزریق بوتاکس

هنگامی که برای تزریق بوتاکس به پزشک متخصص مورد نظر خود مراجعه می کنید، پزشک تمام چین و چروک های صورت شما را معاینه کرده و درباره داشتن یا نداشتن بیماری پیش زمینه ای از شما سوال می پرسد. در این جلسه، بهتر است هر سوالی که درباره بوتاکس و تزریق آن از پزشک دارید را بپرسید تا هیچ گونه ابهامی برای شما به وجود نیاید. سپس پزشک با در نظر گرفتن تمام شرایط شما، مقدار مورد نیاز از مواد بوتاکس را داخل سرنگ بسیار باریکی ریخته و بعد از بی حس کردن موضع تحت درمان، تزریق بوتاکس را به آرامی انجام می دهد.

موارد درمانی تزریق بوتاکس

کاربرد بوتاکس در پزشکی بسیار است و این ماده پیش از آنکه بخاطر مصارف آن در خدمات زیبایی شناخته شود به عنوان یک روش درمانی در پزشکی کاربرد داشته است. در این قسمت به برخی از کاربردهای درمانی بوتاکس اشاره می کنیم:

 1. درمان میگرن و سردرد ناشی از میگرن
 2. درمان سفتی و اسپاسم در عضلات به دلیل بیماری فلج مغزی و یا پارکینسون
 3. درمان دندان قروچه با کاهش حجم عضلات مسئول جویدن
 4. رفع سفتی و اسپاسم عضلات پس از سکته
 5. درمان شل شدن اسفنکتر تحتانی مری (آشالازی)
 6. درمان عرق کردن زیاد در کف دست و پا و زیر بغل (هیپروهیدروزیس)
 7. درمان افتادگی پوست در معقد
 8. درمان تکرر ادرار و بزرگی پروستات
 9. پیشگیری از انقباض کپسولی در افراد دارای پروتز پستان
 10. درمان اسپاسم عضلانی در گردن
 11. درمان رفع درد کمر و دیسک کمر
 12. درمان کج شدن گردن با رفع انقباض عضلات گردن (تورتیکولی)
 13. درمان تیک عصبی پلک زدن بیش از حد (بلفارواسپاسم)
 14. درمان اختلالات ماهیچه‌ای چشم همچون تنبلی و لوچی چشم
 15. درمان اسکارهای برجسته و به وجود آمدن گوشت اضافه
 16. درمان تحلیل عضله و سفت کردن عضله در ساق پا

کاندید مناسب برای تزریق بوتاکس

افرادی که از نظر جسمانی هیچ گونه مشکلی ندارند و بیماری پیش زمینه ای ندارند، بهترین کاندید برای تزریق بوتاکس هستند. توجه داشته باشید که این تزریق در دوران شیردهی و بارداری کاملا ممنوع است و بهتر است استفاده از این سم را تا پایان دوران شیردهی به تعویق بیاندازید.

علاوه بر این موارد، افرادی که به بیماری های عضلانی مثل میاستنی گراویس مبتلا هستند نیز امکان استفاده از بوتاکس را ندارند. اگر شما نیز می خواهید بوتاکس را برای از بین بردن چین و چروک یا هر دلیل دیگری تزریق کنید، باید تمام شرایط زیر را داشته باشید. مهمترین شرایط مناسب برای تزریق بوتاکس شامل موارد زیر می شود:

 1. سن بالای 18 سال
 2. داشتن اطلاعات کامل و انتظارات واقع بینانه از تزریق
 3. عدم استفاده از دستگاه های برنزه کننده یا تزریق سولاریوم
 4. وجود چین و چروک های سطحی و عمقی در پوست
 5. نداشتن التهاب و تورم و هرگونه عارضه در پوست و محل تزریق

چه کسانی نباید بوتاکس تزریق کنند؟

همان طور که پیش از این نیز گفتیم، خانم هایی که در دوران شیردهی و بارداری هستند، باید تزریق بوتاکس را تا پایان این دوره به تعویق بیندازند. علاوه بر این، افرادی که به ترکیبات بوتاکس حساسیت دارند نیز نباید از این سم برای از بین بردن چین و چروک صورت خود استفاده کنند. زیرا بعد از تزریق، ممکن است علائم آلرژی که زیادی در آنها نمایان شود و باعث بروز عوارض شود.

در صورتی که هرگونه داروهای ضد انعقاد کننده خون مانند وارفارین مصرف می کنید، نباید از بوتاکس استفاده نمایید. هرچه دوز داروی استفاده شده شما بالاتر باشد، استفاده نکردن از بوتاکس اهمیت بیشتری پیدا می کند. به افراد مبتلا به برخی بیماری های خاص مثل نارسایی کلیه، سرطان و ام اس نیز پیشنهاد می شود که از تزریق بوتاکس استفاده نکنند.

در صورتی که هرگونه مکمل های دارویی یا ویتامینی مصرف می کنید، قبل از همه چیز باید با پزشک خود درباره تزریق مشورت کنید. امکان بروز عوارض در افرادی که ضعف سیستم ایمنی دارند، بعد از تزریق بوتاکس افزایش پیدا می کند و بهتر است قبل از آن با پزشک خود مشورت کنند.

به طور کلی، باید قبل از انجام تزریق بوتاکس توجه داشته باشید که هر یک از علائم بالا را دارید یا خیر. علاوه بر این، پزشک احتمالاً برای شما آزمایشاتی انجام می دهد تا مطمئن شود هیچ بیماری پیش زمینه ای قبل از تزریق ندارید. در صورتی که هرگونه بیماری دارید و یا چیزی مصرف می کنید، باید حتما قبل از تزریق با پزشک متخصص خود در این زمینه مشورت کنید تا از بروز هر گونه عوارضی پیشگیری نمایید.

تزریق بوتاکس در بارداری

یکی از مهمترین دوره های زندگی هر خانم، دوران بارداری و شیردهی او است. در این دوران، مادر باید تمام تلاش خود را کند تا سلامت جنین به خوبی تأمین شود. با این حال، ممکن است تزریق بوتاکس در این خانم ها باعث بروز حساسیت شود. اگرچه شدت این حساسیت در افراد مختلف با یکدیگر تفاوت دارد، اما ممکن است بوتاکس باعث بروز اثرات منفی هم بر جنین و هم بر مادر شود.

تزریق بوتاکس در دوران شیردهی

از سوی دیگر، در دوران شیردهی نوزاد تمام تغذیه خود را از بدن مادر می گیرد. پس اگر مادر دچار حساسیت شود، این آلرژی به نوزاد نیز انتقال پیدا می کند. به دلیل اهمیت بالای این موضوع، اغلب متخصصان پیشنهاد می کنند که خانم های باردار در دوران بارداری و شیردهی، تزریق بوتاکس را به تعویق بیندازند. اگرچه شاید برخی از خانم ها بگویند که به مواد بوتاکس حساسیت ندارند، اما احتیاط شرط می کند که از بروز هرگونه حساسیت، به خصوص برای نوزاد جلوگیری کنیم.

بهترین سن برای تزریق بوتاکس

اگرچه گفتیم که برای تزریق بوتاکس افراد بالای 20 سال همگی می توانند اقدام کنند، اما پزشکان اعتقاد دارند که این روش برای افراد بالای 35 سال نتیجه بهتری دارد. دلیل این موضوع هم این است که در این سنین، چربی بسیار کمتری زیر پوست وجود دارد و اولین چین و چروک های ناشی از افزایش سن از 35 سالگی نمایان می شود. اما به طور کلی، بهتر است به محض اینکه اولین چین و چروک را در صورت خود مشاهده کرده اید، برای تزریق بوتاکس اقدام کنید.

تزریق بوتاکس پیشانی

با افزایش سن، خطوط زیادی در پیشانی افراد ظاهر می شود که بسیاری از آنها به دلیل اخم کردن و برخی دیگر برای قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید هستند. حتی ممکن است عواملی مانند ژنتیک و حتی مصرف دخانیات نیز در این امر دخیل باشند. دلیل چین و چروک موجود در پیشانی هرچه که باشد، با تزریق بوتاکس پیشانی به راحتی درمان می شود.

خطوطی که به صورت عمودی در وسط پیشانی ظاهر می شوند، بیشتر به دلیل اخم کردن در نتیجه استرس و یا قرار گرفتن در معرض نور خورشید هستند که تزریق بوتاکس برای درمان آنها درمان بسیار خوبی است. از سوی دیگر، خطوط افقی نیز در سطح پیشانی برخی از افراد پدیدار می شوند که دلایل مختلفی دارند. شاید برای شما جالب باشد که بدانید خطوط پیشانی می تواند به خاطر دلایل ارثی نیز به وجود بیایند.

بوتاکس می تواند چین و چروک‌های سطحی پیشانی، چه به صورت عمودی و چه به صورت افقی را کاملاً درمان کند. برای اینکه نتیجه بهتری از این امر بگیرید، بهتر است بعد از پدیدار شدن اولین چین و چروک ها و در سریع ترین زمان ممکن برای تزریق بوتاکس اقدام نمایید.

تزریق بوتاکس خط خنده

علاوه بر اخم کردن، خندیدن بیش از اندازه نیز موجب بروز خط در اطراف لب ها می شود. نه تنها خندیدن، بلکه افرادی که مستعد بروز این خطوط در اطراف لب خود باشند، حتی ممکن است با صحبت کردن و یا غذا خوردن نیز بعد از گذشت مدتی شاهد بروز این خطوط باشند.

به کمک تزریق بوتاکس در اطراف لب ها می توانید خاصیت کشسانی آنها را همچنان حفظ کنید و چهره جوانی داشته باشید. البته توجه داشته باشید که استفاده از بوتاکس در این نواحی به تخصص و تجربه بسیار زیادی نیاز دارد و نمی توانید این عمل مهم در این ناحیه را به هرکسی بسپارید.

تزریق بوتاکس خط اخم (بین دو ابرو)

خط عمودی عمیقی که در ناحیه‌ی بین دو ابرو ایجاد می‌شود، به دلیل اینکه موقع اخم کردن عمیق‌تر نیز می‌شوند، خط اخم می‌گویند. اگر می‌خواهید از این آسیب خلاص شوید، بهترین راه درمان آن از طریق تزریق بوتاکس بین ابرو می‌باشد.زمانی که بوتاکس به محل مورد نظر تزریق می‌شود، ماهیچه ریلکس شده و به سمت بالا کشیده می‌شود وبه این ترتیب چروک‌ها و خطوط برطرف خواهند شد. با استفاده از بوتاکس می‌توان از پدید آمدن خطوط بر روی پیشانی جلوگیری نمود و یا آنها را کاهش داد و درمان نمود.

نحوه تزریق بوتاکس خط اخم 

در ابتدا بیمار بر روی تخت‌های مخصوص که قسمت پشتی آن به حالت نیمه نشسته در آمده است می‌نشیند. سپس قسمتی که قرار است بوتاکس به آن تزریق شود تمیز و پاکسازی می‌شود. بعد از این به کمک ماژیک‌های مخصوصی پوست در قسمت‌هایی که تزریق قرار است در آن انجام شود نشانه گذاری می‌شود. محل دقیق تزریق بوتاکس در افراد مختلف متفاوت است و به عملکرد ماهیچه هنگام ایجاد خطوط اخم، بستگی دارد.

تزریق بوتاکس برای درمان خطوط افقی پیشانی معمولاً با تزریق بوتاکس برای بالا بردن ابروها همراه است. چراکه اگر بوتاکس فقط به عضلات پیشانی تزریق گردد باعث سنگینی و یا حتی افتادگی ابروها می‌شود. بعد از مشخص نمودن محل دقیق تزریق، بوتاکس به عضله تزریق می‌شود. این کار چیزی در حدود یک تا دو دقیقه زمان می‌برد. پس از تزریق فشار کمی به عضله‌ی فرد وارد می‌شود تا از کبود شدن آن جلوگیری نماید و در آخر تمام نشانه گذاری‌ها از روی پوست پاک می‌شوند.

خطوط اخم ۲ نوع هستند:

 1. نوع ثابت: که در حالت آرامش هم وجود دارد. این خط با تزریق بوتاکس به تنهایی از بین نمی‌رود و احتیاج به تزریق ژل دارد.
 2. نوع حرکتی: یعنی در آرامش وجود ندارد، این نوع با تزریق بوتاکس و ممانعت از انجام اخم به طور کامل از بین می‌رود.

تزریق بوتاکس چشم گربه ای

امروزه چشم های کشیده و رو به بالا یکی از معیارهای زیبایی است که امروزه به یک عامل جذابیت چهره بین افراد به ویژه بانوان تبدیل شده است. بوتاکس چشم گربه ای همان طور که از نامش پیداست، در نواحی چشم تزریق شده و باعث ایجاد حالت کشیدگی و گربه ای شکل در چشم ها می شود.

علاوه بر این بر اثر کشیدگی این ناحیه، انتهای ابروها به سمت بالا کشیده می شود و چروک های اطراف چشم نیز از بین خواهد رفت. بنابراین با تزریق بوتاکس با هدف چشم گربه ای، ابروهای کشیده به سمت بالا و صورتی بدون چروک (در قسمت چشم ها) خواهید داشت.

خاصیت های درمانی تزریق بوتاکس

علاوه بر درمان دردهای میگرنی، بوتاکس تأثیر فوق العاده ای برای کاهش تعریق در فصل های گرم دارد. تعریق بیش از حد در تابستان باعث می شود که بسیاری از افراد حتی نتوانند به کارهای عادی و روزمره خود بپردازند. به همین دلیل هم اگر شما نیز جزو آن دسته از افرادی هستید که در فصل تابستان تعریق بیش از اندازه ای دارید و از آن رنج می برید، با تزریق بوتاکس می توانید به سراغ کارهای روزمره خود بروید و از شر تعریق بیش از حد و بوی بد بدن خود راحت شوید.

تزریق بوتاکس برای میگرن

شاید برای شما جالب باشد که بدانید بوتاکس تنها برای اهداف زیبایی استفاده نمی شود و می توان از آن برای کارهای درمانی نیز استفاده کرد. یکی از مهمترین موارد استفاده درمانی از بوتاکس، درمان سردرد های میگرنی است. تزریق بوتاکس باعث می شود که اعصاب حسی نتوانند پیام های درد را به مغز ارسال کنند و در نتیجه، درد میگرن شما تا حد بسیار زیادی کاهش پیدا می کند. همچنین این روش برای از بین بردن درد های تنشی نیز اثر زیادی دارد.

تزریق بوتاکس کف دست 

تعریق بدن خصوصاً تعریق کف دست و پا به هایپرهیدروزیس یا تعریق بیش از حد خوانده می‌شود. بیماری هایپرهیدروزیس می‌تواند عوارضی را در پی داشته باشد که از این عوارض می‌توان به اضطراب و استرس زیاد، افزایش عفونت‌های پوستی، افزایش عارضه‌ی درماتیت اگزمایی، افزایش عارضه‌ی کرامپ های عضلانی اشاره کرد. روشهای زیادی برای درمان این بیماری وجود دارد که می‌توان به تزریق بوتاکس اشاره کرد. این روش امروزه برای افراد در سراسر جهان جذابیت‌های بسیار زیاد دارد به‌گونه‌ای که اکثر افرادی که امکان استفاده از آن را دارند به احتمال بسیار زیاد نسبت به استفاده و انجام آن اقدام خواهد کرد. تزریق بوتاکس یکی از روش‌هایی است که امروزه برای جلوگیری از تعریق نقاط مختلف بدن به کار گرفته می‌شود و مزیت‌های بسیار خوبی را برای افراد پس از استفاده به دنبال خواهد داشت. یکی از مزیت‌های این روش ماندگاری بالای آن می‌باشد.

نحوه تزریق بوتاکس به کف دست

در این روش، ابتدا پزشک، ناحیه تحت درمان را بیحس می‌کند تا بیمار دردی حین تزریق احساس نکند. سپس ناحیه مورد نظر را بر اساس غدد تعرق، تقسیم ‌بندی می‌کند و با استفاده از سوزن‌های ظریف، فرآیند تزریق بوتاکس را آغاز می‌کند. بعد از تزریق بوتاکس کف دست، تعریق دست‌ها به مدت یک سال کاهش می‌یابد. توجه داشته باشید که برای افزایش ماندگاری نتایج نهایی بوتاکس باید هر چند وقت یک‌بار، فرآیند تزریق را تمدید کنید.

معرفی ۳ راهکار افزایش ماندگاری بوتاکس 

برای افزایش ماندگاری تاثیرات بوتاکس پیشنهاد می شود این ۳ راهکار را رعایت کنید . دوام بوتاکس بستگی به رعایت این نکات دارد با آن ها آشنا شوید:

۱.استعمال دخانیات

کشیدن دخانیاتی مانند سیگار، همانطور که روی بسیاری از ارگانهای بدن تأثیر منفی دارد، بر روی پوست هم نتایج بسیار بدی خواهد داشت. استفاده از این مواد همچنین می‌تواند ماندگاری بوتاکس و تزریق ژل را نیز کاهش دهد.

۲.محافظت در برابر نور خورشید

در ارتباط با مضرات اشعه خورشید برای پوست بسیار گفته شده. قرارگیری در برابر تابش نور خورشید، بدون ضد آفتاب و پوشش مناسب (عینک و کلاه لبه دار) در کاهش تاثیر بوتاکس نیز نقش دارد.

۳.ترمیم به موقع تزریق بوتاکس

طبق برنامه تعیین شده، برای تمدید تزریق بوتاکس به پزشک خود مراجعه نمایید؛ زیرا تکرار تزریق بوتاکس به مرور زمان توانایی ماهیچه را کاهش می‌دهد و تاثیر بوتاکس را به مدت طولانی‌تری حفظ می‌کند. پس لازم است یک برنامه طولانی مدت داشته باشید تا ماندگاری بوتاکس را بیشتر حفظ نمایید. اگر فواصل جلسات درمانی کوتاه باشد ماهیچه پاسخی به بوتاکس نمی‌دهد و اگر فواصل تزریق طولانی باشد مابین جلسات چین و چروک‌ها مجدد پدیدار خواهند شد.

آشنایی با تزریق بوتاکس دیسپورت (botox Dysport)

یکی از انواع برند های بوتاکس که ساخت کشور انگلستان بوتاکس دیسپورت می باشد. بوتاکس دیسپورت دارای تاییدیه از وزارت بهداشت و درمان در ایران است، دیسپورت برای از بین بردن چین و چروک ها و خطوط ظریف صورت به کار برده می شود. روند کار بوتاکس دیسپورت به این صورت است که عضله های ناحیه چین و چروک را بی حرکت می کند.

تفاوت بوتاکس با دیسپورت چیست؟

دیسپورت بسیار شبیه به بوتاکس می باشد و مانند سایر بوتاکس ها از سم بوتولونیوم تهیه شده است. ولی با این وجود یک تفاوت اساسی با آن دارد؛ این است که در اصل یک نوروتوکسینی است که مولکول های پروتئینی آن را احاطه کرده و عملکرد آن به این صورت است که پیام های مغز به آن ناحیه را مسدود می کند؛ با این کار چین و چروک و خطوط روی آن نقطه را  کاهش می دهد.

یا به عبارت دیگر تفاوت این دو به میزان پروتئین‌های غیرسمی مربوط می‌شود که مولکول فعال را دربر می‌گیرند. از آنجایی‌که در دیسپورت پروتئین‌های کمتری مولکول فعال را احاطه می‌کنند، نتیجه تزریق دیسپورت سریع‌تر مشاهده می‌شود. علاوه بر این چون مولکول‌ها کوچک‌تراند، تفاوت بین ناحیه درمان شده و دیگر ناحیه‌ها بسیار ظریف و جزیی خواهد بود. به این ترتیب نتیجه تزریق دیسپورت طبیعی ‌تر از بوتاکس است.

یکی دیگر از تمایز شاخص بوتاکس های دیگر و بوتاکس دیسپورت تفاوت در عمق تزریق این دو ماده است. تزریق دیسپورت عمقی‌تر از تزریق بوتاکس است و دیسپورت بیشتر زیر پوست پخش می‌شود.

در کل با اطمینان می توان ادعا کرد که دیسپورت بهترین مارک بوتاکس در ایران  برای از بین بردن چین و چروک پیشانی، صورت و داشتن صورتی نرم با پوستی یکنواخت است.

آشنایی با تزریق بوتاکس مسپورت (Botox Masport)

مسپورت محصولی است که در داخل ایران تولید شده و مورد استفاده قرار می گیرد. و همانند اکثر بوتاکس ها مسپورت می تواند به طور موقت خط های اخم متوسط تا شدید بین دو ابرو را درمان کند . مسپورت باید در دمای بین ۲ تا ۸ درجه نگهداری شود. مواد موثره این دارو شامل توکسین خالص شده, کلستریدیوم بوتولینوم تیپ آ، کمپلکس با هماگلوتینین می باشد.

نحوه تشخیص بوتاکس اصل و تقلبی

یک راه ساده برای تشخیص بوتاکس اصل از تقلبی این است که بوتاکس های اصل در ایران از طریق مجاری قانونی و مشخص و مورد تایید وزارت بهداشت وارد می شود. لذا فروش آن در داروخانه ها بلا مانع است. ولی بوتاکس های تقلبی قاچاق بوده و مورد تایید هیچ ارگانی نیستند.

سپس چیزی که باید به آن شک کنید، قیمت است! وقتی یک محصول به طرز شگفت آوری ارزان تر از حد معمول است باید به اصل بودن آن شک کرد.

گزینه ی دیگری که باید بررسی کنید این است که آیا کلینیکی که به آن برای بوتاکس کردن مراجعه کرده اید معتبر است یا نه. اگر مراجعین قبلی از نتایج راضی نیستند، احتمال دارد که این عدم رضایت در اصل از تقلبی بودن بوتاکس سرچشمه گرفته باشد.

عوارض ناشی از تزریق بوتاکس تقلبی

گزینه ی دیگری که باید بررسی کنید این است که آیا کلینیکی که به آن برای بوتاکس کردن مراجعه کرده اید معتبر است یا نه. اگر مراجعین قبلی از نتایج راضی نیستند، احتمال دارد که این عدم رضایت در اصل از تقلبی بودن بوتاکس سرچشمه گرفته باشد.

مطلع شدن از عوارض تزریق انواع بوتاکس تقلبی که سازمان غذا و دارو FDA آنها را تایید نمی‌کند، بسیار مهم است. تایید نشدن بوتاکس توسط FDA به این معنا است که آزمایش‌های لازم تضمین کننده‌ی ایمنی درمان با این فراورده بر روی آن انجام نشده است.

تزریق بوتاکس تقلبی عوارض جانبی بسیاری را به دنبال دارد که از آن جمله می‌توان به آسیب‌دیدگی دائمی اعصاب، فلج جزئی صورت، عفونت و حتی ورم و قرمزی بیش از حد محل تزریق اشاره کرد. برخی عوارض دیگری که داروی تقلبی یا عدم مهارت پزشک، احتمال آنها را افزایش می دهد عبارتند از : واکنش های حساسیتی، انحراف چشم و دوبینی، افتادگی پلک، افتادگی ابرو، ابروی شیطانی و ….

تفاوت میان تزریق بوتاکس و تزریق ژل 

علاوه بر بوتاکس، روش دیگری برای از بین بردن چین و چروک صورت وجود دارد که به آن تزریق ژل می گویند. با این حال، هر دوی این روش ها تفاوت هایی با یکدیگر دارند که بهتر است قبل از استفاده از هر یک از آنها، این تفاوت ها را بشناسید. برای تزریق ژل، سن شما حتماً باید از 25 به بالا باشد، در حالی که افراد 20 سال به بالا و تقریباً همه مردم می توانند از تزریق بوتاکس استفاده کنند.

تفاوت دیگری که میان تزریق ژل و بوتاکس دیده می شود، این است که ژل برای تمامی نقاط صورت مناسب است. این در حالی است که برخی مناطق ممنوعه تزریق بوتاکس وجود دارند که بهتر است این مناطق را بوتاکس نکنید. برای مثال، از بوتاکس بیشتر برای رفع خطوط پیشانی و اطراف چشم و بخش های اطراف فک انجام می شود. این در حالی است که تزریق ژل برای تمامی نواحی صورت مورد استفاده قرار می گیرد و هیچ گونه محدودیتی در این زمینه ندارد.

نکته جالب توجه درباره تزریق بوتاکس که باعث می شود نسبت به ژل طرفداران بیشتری داشته باشد، اهداف درمانی آن است که می توانید برای درمان سردردهای میگرنی و یا تزریق تعریق نیز از آن استفاده کنید. در حالی که این ویژگی برای تزریق ژل وجود ندارد و فقط برای اهداف زیبایی مورد استفاده قرار می گیرد. اگر چه مدت زمان ماندگاری تزریق ژل بیشتر از بوتاکس است، اما برای آن باید هزینه بسیار بیشتری پرداخت کنید که شاید برخی از افراد توانایی پرداخت این هزینه سنگین را نداشته باشند.

به طور کلی، تزریق ژل برای افرادی کارساز است که احساس پیری می کنند و بدن آنها به خاطر بیماری یا لاغری بیش از حد، افتاده شده است. این در حالی است که تزریق بوتاکس غالباً برای افرادی مناسب است که می خواهند در کمترین زمان ممکن تمام چین و چروک های پوست خود را از بین ببرند.

این ۱۱ تا نکته مهم قبل از تزریق بوتاکس را حتما رعایت کنید!

 1. حداقل یک هفته قبل از تزریق بوتاکس بهتر است نوشیدنی الکلی و دخانیات مصرف نشود. مواد موجود در این فرآورده ها می توانند بر روی روند بهبودی شما تاثیر منفی گذاشته و باعث افزایش تورم و یا کبودی ناشی از تزریق بوتاکس شوند.
 2.  باید یک تا دو هفته قبل از تزریق بوتاکس، استفاده از دارو هایی مانند آسپیرین را کاهش دهید چرا که این گونه داروها به رقیق کننده های خون مشهورند و با اثر گذاری خود می توانند باعث افزایش میزان خونریزی حین یا بعد از تزریق بوتاکس شوند.
 3.  همچنین مصرف داروهای ضد التهاب نیز بهتر است که پیش از این اقدام زیبایی با محدودیت انجام شود تا کبودی ناشی از تزریق و زمان لازم برای برطرف شدن آن کاهش یابد. (کاهش مصرف دارو حتما طبق توصیه پزشک انجام شود)
 4. ۷ تا ۱۰ روز قبل از تزریق از مصرف داروهای رقیق‌کننده خون و ضدالتهابی غیراستروئیدی مانند آسپرین و ایپوبروفن خودداری کنید. درصورتی‌که نمی‌توانید این داروها را قطع کنید حتما با پزشک معالج خود مشورت کنید و نظرات او را به درمانگر خود در کلینیک انتقال دهید.
 5. حداقل از ۲۴ ساعت قبل از تزریق مواد غذایی و نوشیدنی‌های دارای الکل مصرف نکنید. الکل با ایجاد اختلال در فرایند گردش خون بهبود کبودی‌ها یا خون‌مردگی‌های بعد از تزریق را با مشکل مواجه می‌کند.
 6. از یک هفته قبل از بوتاکس موهای صورت را وکس و اپیلاسیون نکنید و از شیو کردن و بند انداختن نیز خودداری کنید. استفاده از کرم‌های موبر و بلیچینگ پوست هم ممنوع است.
 7. اگر پوست شما دچار آفتاب‌سوختگی است بهتر است ابتدا نسبت به درمان آن اقدام کنید و سپس تزریق بوتاکس را انجام دهید.
 8. اگر در مقابل درد حساس هستید و فکر می‌کنید که فرایند تزریق می‌تواند برای شما آزاردهنده باشد، با اجازه پزشک قبل از شروع جلسه تزریق یک قرص استامینوفن بخورید.
 9. اگر مبتلا به بیماری‌های خاص به‌خصوص مشکلات انعقاد خون هستید یا سابقه حساسیت به سم بوتولیسم دارید حتما پزشک خود را مطلع کنید.
 10. درصورتی‌که سابقه تب‌خال دارید در جلسات مشاوره به پزشک اطلاع دهید.
 11. اگر پزشک در طول جلسات مشاوره دارویی برای شما تجویز کرد، حتما آن را سروقت و به‌طور کامل مصرف کنید تا بعد از تزریق مشکل خاصی برایتان ایجاد نشود.

معرفی ۷ تا از مراقبت مهم بعد از تزریق بوتاکس

مراقبت‌های بعد از تزریق بوتاکس را می‌توان به دو دسته تقسیم کرد. دسته اول کارهایی است که باید بعد از تزریق انجام دهید تا عوارض بوتاکس برطرف شوند و نتایج به ثبات برسند. دسته دوم مربوط به کارهایی می‌شوند که انجام آن‌ها تا چند روز بعد از تزریق بوتاکس ممنوع است و در صورت عدم توجه به آن‌ها ممکن است فرد با مشکلاتی جدی مواجه شود. در این مقاله در دو بخش جداگانه به این مراقبت‌ها پرداخته‌ایم تا شما بدون هیچ مشکلی روزهای ابتدایی بعد از تزریق را پشت سر بگذارید و درنهایت به نتایجی پایدار و جذاب برسید.

کارهایی که انجام آن‌ها بعد از تزریق مشکلی ایجاد نمی‌کند یا می‌تواند باعث بهبود عوارض شود در ادامه آمده‌اند.

 1. لطفا تا چند ساعت ابتدایی بعد از تزریق در معرض نور مستقیم خورشید یا حرارت قرار نگیرید. بعد از آن هم در زمان خروج از خانه حتما از کرم ضد آفتاب SPF 30 یا بالاتر استفاده کنید.
 2. انجام فعالیت‌های معمولی بعد از تزریق بوتاکس مانعی ندارد و حتی بلافاصله بعد از اتمام جلسه تزریق می‌توانید سر کار بروید.
 3. ۴ ساعت بعد از تزریق ورزش سبک مانند پیاده‌روی یا نرم دوی مشکلی ایجاد نمی‌کند.
 4. بلافاصله بعد از تزریق استفاده از مواد آرایشی مختلف مانعی ندارد.
 5. نتایج واقعی تزریق بوتاکس ۱۴ روز بعد از تزریق خود را نشان می‌دهند. البته بلافاصله بعد از عمل و تا ۴ یا ۵ روز بعد از آن می‌توانید تاثیر بوتاکس را احساس کنید؛ اما برای اینکه عضلات سر جای خود قرار بگیرند و بتوانید راحت‌تر آن‌ها را حرکت دهید و چهره‌ای زیباتر داشته باشید باید کمی صبور باشید.
 6. برای از بین بردن تورم و کبودی‌های موجود در ناحیه تزریق می‌توانید از کمپرس یخ استفاده کنید.
 7. بعد از گذشت ۴ ساعت از تزریق می‌توانید به‌صورت طاق‌باز و بدون اینکه فشاری به صورتتان وارد شود بخوابید.

چرا مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس اهمیت دارد؟

درست از زمانی که به پزشک مراجعه کرده و مشاوره اصلی را انجام می‌دهید، اصلی‌ترین مرحله یعنی مراقبت‌های پیش و پس از تزریق آغاز می‌شود. همانقدر که تزریق اهمیت دارد، مراقبت ‌های پس از تزریق بوتاکس هم بسیار مهم خواهد بود. توجه به این نکات از چند منظر اهمیت دارد:

 1. رسیدن به بهترین نتیجه از تزریق بوتاکس
 2. در امان ماندن از عوارض تزریق
 3. حفظ سلامتی بدن
 4. کاهش دوره نقاهت
 5. افزایش ماندگاری تزریق بوتاکس

بهترین کلینیک تزریق بوتاکس در تهران

همان طور که تاکنون متوجه شدید، تزریق بوتاکس اهمیت زیادی دارد و هر کسی نمی تواند این عمل را انجام دهد. علاوه بر این، بهتر است این کار مهم را به افراد متخصص و معتبر بسپارید. کلینیک فرشته در تهران یکی از معتبرترین مراکز تزریق بوتاکس است که با به همراه داشتن مجرب ترین کادر پزشکی، به شما اطمینان می دهد بهترین نتیجه را دریافت خواهید کرد. به علاوه، این کلینیک به دلیل داشتن مدرن ترین تجهیزات پیشرفته، تزریق بوتاکس را به تجربه ای لذت بخش برای شما تبدیل می کند که هیچ گونه عوارضی با خود به همراه ندارد.

امتیاز شما به این پست

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳۹ رای

25 Comments

 1. samira گفت:

  عمر تزریق بوتاکس پیشانی چقدر است؟

 2. shila گفت:

  مصرف مسکن بعد از بوتاکس ماندگاری بوتاکس رو پایین میاره؟

 3. مشاغل ارومیه گفت:

  سلام وقت بخیر ممنون از مطالب مفیدتون. یه سوال داشتم وقتی تزریق رو متوقف کنیم چروک ها بیشتر میشن؟

 4. نگارموسوی گفت:

  بهترین خدمات رو ارائه می دید. من خیلی راضی ام از انتخاب مرکز شما.

 5. نگار گفت:

  سلام من برای درمان میگرنم بوتاکس انجام دادم ولی احساس می کنم ابروهام هم مقداری به سمت بالا کشیده شده. چی کار باید بکنم؟

  • مرکز تخصصی دکتر مهدوی نیا گفت:

   سلام وقت به خیر. لطفا برای بررسی شرایطتان به پزشک متخصص مراجعه نمایید.

 6. پریسا گفت:

  سلام وقت به خیر تزریق بوتاکس برای درمان میگرن در پیشانی انجام می شود؟

  • مرکز تخصصی دکتر مهدوی نیا گفت:

   سلام بسته به شرایط شما ممکن است در سر، پیشانی و یا گردن انجام بشود.

 7. مبینا گفت:

  سلام من بعد از بوتاکس متوجه شدم که باردار هستم. آیا تزریق بوتاکس خطری برای جنین ایجاد کرده؟

 8. لیلا احمدی گفت:

  سلام آیا تزریق بوتاکس با درد همراه است؟

  • مرکز تخصصی دکتر مهدوی نیا گفت:

   سلام خیر. چرا که قبل از تزریق برای شما از بی حسی استفاده می شود.

 9. ژاله گفت:

  سلام برای رفع فرورفتگی برخی از قسمت های صورتم می تونم از بوتاکس استفاده کنم؟

 10. سیما گفت:

  سلام بعد از تزریق بوتاکس میشه از کرم ضد آفتاب استفاده کرد؟

  • مرکز تخصصی دکتر مهدوی نیا گفت:

   سلام وقت به خیر. استفاده از تمامی انواع لوازم آرایشی با گذشت 24 ساعت از تزریق بوتاکس برای شما امکان پذیر می باشد.

 11. حانیه گفت:

  سلام با توجه به این که باشگاه میرم می خواستم بدونم تزریق بوتاکس باعث میشه که چند روز از ورزش دور باشم؟

  • مرکز تخصصی دکتر مهدوی نیا گفت:

   تزریق بوتاکس محدودیتی برای شما ایجاد نمی کند و پس از گذشت 24 ساعت از این اقدام زیبایی می توانید به راحتی به امور روزمزه ی خود چون ورزش کردن بپردازید.

 12. مهدیه گفت:

  سلام من بیماری لیکن پلان پوستی دارم و پزشکم میگه که می تونم بوتاکس هم انجام بدم. می خواستم بدونم آیا بوتاکس برای من باعث ایحاد لک نمیشه؟

  • مرکز تخصصی دکتر مهدوی نیا گفت:

   سلام خیر ارتباطی با هم ندارند و شما می توانید بوتاکس انجام دهید.

 13. سحر گفت:

  سلام نتایج بوتاکس بعد از چند روز مشاهده میشه؟

  • مرکز تخصصی دکتر مهدوی نیا گفت:

   سلام وقت به خیر بسته به برند بوتاکس 2 الی 7 روز زمان می برد.

 14. شایان گفت:

  سلام آیا آقایان نیز می توانند بوتاکس زیربغل انجام دهند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *