انحراف بینی عارضه ای است که در آن تیغه بینی به یک طرف بینی جابجا می شود. این می تواند باعث مشکلات تنفسی و سایر عوارض شود. در این پست وبلاگ، علل، علائم انحراف بینی و گزینه های درمانی مانند تزریق ژل بینی را مورد بحث قرار خواهیم داد.

انحراف بینی چیست؟

انحراف بینی زمانی اتفاق می افتد که دیواره نازک (تیغه بینی) بین مجاری بینی شما به یک طرف جابجا شود. در بسیاری از افراد، تیغه بینی خارج از مرکز – یا منحرف است – باعث کوچکتر شدن یک مجرای بینی می شود. هنگامی که انحراف بینی شدید باشد، می تواند یک طرف بینی را مسدود کند و جریان هوا را کاهش دهد و باعث مشکل در تنفس شود.

انحراف بینی چیست؟

شایع ترین علت انحراف بینی

علت انحراف بینی می تواند ناشی از یک بیماری در بدو تولد یا آسیب دیدگی بینی باشد. در برخی موارد، زمانی که جنین در رحم رشد می کند و با بینی نامرتب متولد می شود، انحراف بینی رخ می دهد. صدمات بینی ممکن است به دلیل ورزش، افتادن، تصادفات رانندگی یا ضربه به بینی در حین تصادف یا دعوا رخ دهد.

در اینجا برخی از علل رایج انحراف تیغه بینی آورده شده است:

 1. تروما هنگام تولد: این شایع ترین علت انحراف بینی است. اگر سر نوزاد به دهانه رحم مادر فشار داده شود یا بینی نوزاد در هنگام زایمان آسیب ببیند، ممکن است در هنگام زایمان اتفاق بیفتد.
 2. آسیب: انحراف بینی نیز می تواند ناشی از آسیب بینی، مانند شکستگی بینی باشد.
 3. آلرژی: آلرژی می تواند باعث التهاب و تورم در مجرای بینی شود که می تواند به انحراف سپتوم کمک کند.
 4. عوامل ژنتیکی: برخی افراد با انحراف سپتوم بینی متولد می شوند.
 5. اختلالات بافت همبند: برخی از اختلالات بافت همبند مانند سندرم مارفان و سندرم اهلرز-دانلوس می توانند خطر ایجاد انحراف سپتوم را افزایش دهند.
 6. تغییرات هورمونی: در دوران بلوغ، تغییرات هورمونی می‌تواند باعث رشد غضروف‌های بینی با سرعت‌های مختلف شود که می‌تواند منجر به انحراف سپتوم بینی شود.
 7. سیگار کشیدن: سیگار کشیدن می‌تواند پوشش داخلی بینی و سینوس‌ها را تحریک کند که می‌تواند به انحراف سپتوم کمک کند.
 8. فاکتورهای محیطی: قرار گرفتن در معرض دود سیگار، آلودگی هوا و سایر سموم محیطی می‌تواند پوشش داخلی بینی و سینوس‌ها را تحریک کند که می‌تواند منجر به انحراف سپتوم شود.

عکس قبل و بعد درمان انحراف بینی

علائم انحراف بینی چه می تواند باشد؟

علائم انحراف بینی بسته به شدت بیماری می تواند متفاوت باشد. برخی از افراد با انحراف سپتوم بینی ممکن است اصلاً علائمی نداشته باشند. برخی دیگر ممکن است علائم خفیفی را تجربه کنند که فقط گاهی اوقات رخ می دهد. در موارد شدید، انحراف سپتوم می تواند مشکلات قابل توجهی در تنفس، خواب و کیفیت کلی زندگی ایجاد کند.

اگر هر یک از علائم انحراف تیغه بینی را دارید، مراجعه به پزشک برای تشخیص و درمان ضروری است. درمان انحراف سپتوم به شدت بیماری و نیازهای فردی بیمار بستگی دارد. جراحی رایج ترین درمان برای انحراف سپتوم است. در طول جراحی، پزشک سپتوم را تغییر می دهد تا مجرای بینی باز شود و جریان هوا بهبود یابد. تزریق ژل بینی یک درمان کمتر تهاجمی برای انحراف سپتوم بینی است. در طی این روش، پزشک یک ماده پرکننده را به سپتوم تزریق می‌کند تا آن را حجیم و صاف کند. این می تواند جریان هوا را بهبود بخشد و علائم انحراف سپتوم را کاهش دهد.

در اینجا برخی از اطلاعات اضافی در مورد علائم انحراف سپتوم بینی آورده شده است:

علائم کج بودن بینی - انحراف بینی

عوارض انحراف بینی

عوارض انحراف بینی می تواند شامل احتقان بینی، مشکل در تنفس، خونریزی بینی، سردرد، خروپف، تنفس پر سر و صدا در هنگام خواب، عفونت سینوسی، درد صورت، حملات عطسه و آبریزش بینی شود. در موارد شدید، می تواند منجر به آپنه خواب، خروپف، عفونت یا خونریزی بینی شود. همچنین یکی از عوارض شایع انحراف بینی، انسداد یک یا هر دو سوراخ بینی است.

 

برای دریافت نوبت یا مشاوره فرم زیر را پر کنید

جهت دریافت نوبت یا مشاوره رایگان لطفا فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند

 

روش های درمان انحراف بینی

روش درمان انحراف بینی به شدت بیماری بستگی دارد. اگر سپتوم انحرافی دارید، با پزشک خود در مورد نیاز به نوعی جراحی به نام سپتوپلاستی صحبت کنید. ممکن است شما نیازی به جراحی نداشته باشید و انحراف بینی تان با تزریق ژل رفع شود.

درمان اولیه انحراف سپتوم بینی ممکن است در جهت مدیریت علائم شما باشد. پزشک شما ممکن است داروهای ضداحتقان را تجویز کند که داروهایی هستند که تورم بافت بینی را کاهش می دهند و به باز نگه داشتن راه های هوایی در دو طرف بینی کمک می کنند. در اینجا برخی از درمان های مختلف برای انحراف سپتوم آورده شده است:

درمان دارویی: این روش شامل استفاده از ضداحتقان ها یا آنتی هیستامین ها برای کاهش التهاب و تورم در مجرای بینی است. در برخی موارد، پزشک ممکن است یک اسپری بینی حاوی استروئید تجویز کند.

جراحی: این رایج ترین درمان برای انحراف سپتوم است. در طول جراحی، پزشک سپتوم را تغییر می دهد تا مجرای بینی باز شود و جریان هوا بهبود یابد. این می تواند به کاهش یا از بین بردن علائمی مانند مشکل در تنفس، خروپف و آپنه خواب کمک کند. دو نوع اصلی درمان جراحی برای انحراف سپتوم وجود دارد: سپتوپلاستی باز و بسته.

بهترین درمان برای انحراف سپتوم به شدت بیماری و نیازهای فردی بیمار بستگی دارد. پزشک شما در مورد گزینه ها با شما صحبت می کند و به شما کمک می کند تصمیم بگیرید که کدام درمان برای شما مناسب است. در اینجا مواردی وجود دارد که هنگام انتخاب درمان برای انحراف تیغه بینی باید در نظر بگیرید:

 1. شدت عارضه: هر چه شرایط شدیدتر باشد، احتمال نیاز به جراحی بیشتر می شود.
 2. نیازهای فردی بیمار: برخی از افراد ممکن است درمان کمتر تهاجمی مانند تزریق ژل را ترجیح دهند، در حالی که برخی دیگر ممکن است مایل به جراحی برای راه حل دائمی تر باشند.
 3. هزینه: جراحی معمولاً گرانتر از تزریق ژل است.
 4. زمان نقاهت: بهبودی پس از جراحی معمولاً بیشتر از بهبودی پس از تزریق ژل طول می کشد.

اگر به دنبال درمان انحراف سپتوم هستید، مهم است که در مورد همه گزینه های خود با پزشک خود صحبت کنید. آنها می توانند به شما کمک کنند تصمیم بگیرید کدام درمان برای شما مناسب است.

تزریق فیلر یکی از بهترین روش ها برای رفع انحراف تیغه بینی است

چطور بفهمیم انحراف بینی داریم؟

در پاسخ به اینکه چطور بفهمیم انحراف بینی داریم باید گفت که انحراف سپتوم بینی توسط یک متخصص پزشکی، مانند متخصص گوش و حلق و بینی (پزشک گوش، حلق و بینی) در طول معاینه فیزیکی تشخیص داده می شود. پزشک با نور و ابزار مخصوصی به نام اتوسکوپ به داخل بینی نگاه می کند. پزشک همچنین ممکن است از شما در مورد علائم و سابقه پزشکی شما بپرسد.

اگر پزشک مشکوک به انحراف سپتوم باشد، ممکن است آزمایش های تصویربرداری مانند سی تی اسکن یا اسکن MRI را تجویز کند. این آزمایش ها می توانند نمای دقیق تری از داخل بینی و سپتوم شما ارائه دهند.

اگر انحراف سپتوم برای شما تشخیص داده شده است، تعدادی از گزینه های درمانی در دسترس هستند. بهترین درمان برای شما به شدت بیماری و نیازهای فردی شما بستگی دارد.

نحوه تشخیص انحراف بینی

روش های مختلفی برای تشخیص انحراف بینی وجود دارد. برخی از این روش ها عبارتند از:

معاینه فیزیکی: پزشک با نور و ابزار خاصی به نام اتوسکوپ به داخل بینی نگاه می کند. پزشک همچنین ممکن است از شما در مورد علائم و سابقه پزشکی شما بپرسد.

تست های تصویربرداری: اگر پزشک مشکوک به انحراف سپتوم باشد، ممکن است آزمایش های تصویربرداری مانند سی تی اسکن یا اسکن ام آر آی را تجویز کند. این آزمایش ها می توانند نمای دقیق تری از داخل بینی و سپتوم شما ارائه دهند.

آندوسکوپی بینی: در حین آندوسکوپی بینی، پزشک ابزار نازک و لوله مانندی را با یک دوربین در انتهای آن داخل بینی شما قرار می دهد. این به پزشک اجازه می دهد تا داخل بینی و سپتوم شما را با جزئیات بیشتری ببیند.

پزشک در حال تشخیص انحراف بینی

رفع انحراف بینی بدون جراحی چگونه انجام می شود؟

در بسیاری موارد، رفع انحراف بینی بدون جراحی امکان پذیر است. در اینجا برخی از درمان های غیر جراحی برای انحراف سپتوم آورده شده است:

اگر انحراف سپتوم دارید، مهم است که با پزشک خود در مورد بهترین گزینه های درمانی برای خود صحبت کنید. پزشک می‌تواند به شما در تصمیم‌گیری در مورد ضروری بودن جراحی کمک کند و می‌تواند در مورد درمان‌های غیرجراحی که ممکن است مفید باشد صحبت کند.

 

دریافت مشاوره رایگان

کارشناسان ما در مرکز تخصصی دکتر مصطفی مهدوی نیا در ساعات کاری پاسخگوی کلیه سوالات شما هستند

 

در اینجا مواردی وجود دارد که هنگام انتخاب درمان برای انحراف تیغه بینی باید در نظر بگیرید:

 1. شدت عارضه: هر چه شرایط شدیدتر باشد، احتمال نیاز به جراحی بیشتر می شود.
 2. نیازهای فردی بیمار: برخی از افراد ممکن است درمان کمتر تهاجمی مانند ضد احتقان ها یا اسپری نمک بینی را ترجیح دهند، در حالی که برخی دیگر ممکن است مایل به جراحی برای راه حل دائمی تر باشند.
 3. هزینه: جراحی معمولاً گران‌تر از داروهای ضداحتقان، اسپری سالین بینی یا مراقبت‌های کایروپراکتیک است.
 4. زمان بهبودی: بهبودی پس از جراحی معمولاً بیشتر از بهبودی از داروهای ضداحتقان، اسپری سالین بینی یا مراقبت های کایروپراکتیک طول می کشد.

اگر به دنبال درمان انحراف سپتوم هستید، مهم است که در مورد همه گزینه های خود با پزشک خود صحبت کنید. آنها می توانند به شما کمک کنند تصمیم بگیرید کدام درمان برای شما مناسب است.

پزشک در حال تزریق ژل بینی برای رفع انحراف بینی

آیا انحراف بینی بعد از عمل امکانپذیر است؟

امکان ایجاد انحراف بینی بعد از عمل وجود دارد. با این حال، رایج نیست. انحراف خفیف ممکن است اتفاق بیفتد، اما در بیشتر موارد، بسیار ظریف به نظر می رسد. خیلی بعید است که عمل بینی علت انسداد بینی باشد. به احتمال زیاد تورم بعد از عمل دلیل کج شدن است.

ایا انحراف بینی بعد از تزریق ژل برمیگردد؟

در پاسخ به اینکه ایا انحراف بینی بعد از تزریق ژل برمیگردد یا خیر باید گفت این امکان وجود دارد که سپتوم انحرافی بعد از تزریق ژل به بینی بازگردد. این به این دلیل است که ژل می تواند به مرور زمان جذب بدن شود که می تواند باعث شود سپتوم به موقعیت اولیه خود بازگردد حال این که تزریق ژل به بینی تا چقدر ماندگاری دارد به عوامل مختلفی بستگی دارد. علاوه بر این، پرکننده می‌تواند به نواحی دیگر بینی مهاجرت کند که می‌تواند باعث انحراف تیغه بینی شود.

آیا انحراف بینی باعث تنگی نفس میشود؟

انحراف تیغه بینی می تواند باعث تنگی نفس شود. انحراف تیغه بینی می تواند تنفس از یک یا هر دو طرف بینی را سخت تر کند. این می تواند منجر به سینوزیت مزمن، آپنه خواب و سایر عوارض شود.

آیا انحراف بینی باید عمل شود؟

انحراف بینی را می توان با عملی به نام سپتوپلاستی درمان کرد. سپتوپلاستی معمولاً به صورت سرپایی انجام می شود. این بدان معنی است که شما می توانید همان روز به خانه بروید. برای کمک به آرامش (آرام بخش) یا خواب سبک (بیهوشی عمومی) به شما دارو داده می شود. با این حال در بسیاری موارد بجای عمل جراحی روش های غیرتهاجمی مانند تزریق ژل بینی به فرد توصیه می شود.

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها