با نحوه عملکرد لیزر مو‌های زائد یک روش زیبایی محبوب است آشنا شوید که از پرتو‌های متمرکز نور برای هدف قرار دادن و تخریب فولیکول‌های مو استفاده می‌کند. این روش با هدف قرار دادن رنگدانه در مو عمل می‌کند که انرژی لیزر را جذب می‌کند و فولیکول را گرم می‌کند و به توانایی آن برای تولید مو‌های جدید آسیب می‌رساند. از آنجایی که انرژی لیزر به رنگدانه‌های تیره جذب می‌شود، معمولاً برای افرادی با مو‌های تیره و پوست روشن بسیار مؤثر است، اگرچه پیشرفت‌های تکنولوژی باعث شده است که لیزر مو‌های زائد برای طیف وسیع‌تری از انواع پوست و مو قابل دسترسی باشد. در طول این روش، از یک دستگاه دستی برای رساندن پالس‌های سریع انرژی لیزر به ناحیه مورد نظر استفاده می‌شود، در حالی که یک سیستم خنک‌کننده به راحت و محافظت از پوست کمک می‌کند. طی یک سری از درمان‌ها که معمولاً با فاصله چند هفته از هم فاصله دارند، مو‌های ناحیه تحت درمان به تدریج نازک‌تر و کمتر دیده می‌شوند و برخی از بیماران کاهش دائمی مو را تجربه می‌کنند. در حالی که لیزر مو‌های زائد به طور کلی ایمن و مؤثر در نظر گرفته می‌شود، مهم است یک ارائه دهنده معتبر انتخاب کنید و توضیحاتی در مورد نحوه عملکرد لیزر مو‌های زائد به شما دهد و تمام دستورالعمل‌های قبل و بعد از درمان را دنبال کنید تا خطر عوارض جانبی را به حداقل برسانید.

انواع لیزر مو‌های زائد

انواع مختلفی از دستگا‌های لیزر مو‌های زائد وجود دارد که متخصصان از انواع مختلفی با عملکرد لیزر مو‌های زائد متخلف از آن‌ها استفاده می‌کنند که هر کدام نقاط قوت و محدودیت‌های خاص خود را دارند. رایج‌ترین انواع لیزر‌های مورد استفاده برای رفع مو‌های زائد عبارتند از: دیود، دستگاه لیزر الکساندرایت کندلا و Nd: YAG. لیزر‌های دایود معمولاً استاندارد طلایی برای رفع مو‌های زائد در نظر گرفته می‌شوند، زیرا برای طیف وسیعی از پوست و انواع مو مؤثر هستند و زمان‌های درمانی سریعی را ارائه می‌دهند. لیزر الکساندرایت برای انواع پوست‌های روشن‌تر مناسب است و می‌تواند برای درمان نواحی بزرگتر بدن مؤثرتر باشد. لیزر‌های Nd: YAG همه کاره‌ترین در بین این سه لیزر هستند، زیرا می‌توانند برای انواع پوست استفاده شوند و همچنین می‌توانند انواع دیگر نگرانی‌های زیبایی را درمان کنند. هنگام بررسی لیزر مو‌های زائد، مهم است که نوع پوست و موی خود را با یک ارائه دهنده واجد شرایط در میان بگذارید تا تعیین کنید کدام نوع لیزر برای شما مؤثرتر است. پس از تعیین نوع لیزر موهای زائد نحوه عملکرد لیزر موهای زائد تعیین به نسبت نوع آن تعیین می‌شود.

انواع لیزر مو‌های زائد کدام اند؟

چگونگی انجام لیزر مو‌های زائد روی صورت

نحوه عملکرد لیزر موهای زائد صورت یک روش ایمن و مؤثر برای از بین بردن مو‌های زائد از لب بالایی، چانه، گونه‌ها و سایر نواحی است. این روش معمولاً با استفاده از یک دستگاه لیزر دستی انجام می‌شود که پرتو‌های نور متمرکزی را برای هدف قرار دادن فولیکول‌های مو ساطع می‌کند. برای انجام لیزر مو‌های زائد روی صورت، یک ارائه دهنده ماهر با تنظیمات لیزر را به دقت تنظیم می‌کند تا اطمینان حاصل شود که سطح مناسب انرژی به مو‌های فردی می‌رسد و در عین حال از پوست ظریف اطراف آن‌ها محافظت می‌کند. بیماران ممکن است ناراحتی خفیفی را در طول عمل تجربه کنند، اما اکثر آن‌ها آن را قابل تحمل می‌دانند. برای رسیدن به بهترین نتایج، معمولاً چندین جلسه درمانی برای دستیابی به کاهش دائمی‌مو مورد نیاز است.

بهترین لیزر برای رفع مو‌های زائد چیست؟

انتخاب بهترین لیزر برای رفع مو‌های زائد به عوامل مختلفی از جمله پوست و نوع موی بیمار، محل ناحیه درمان و سطح تجربه ارائه دهنده و عملکرد لیزر مو‌های زائد بستگی دارد. با این حال، لیزر دایود به طور گسترده‌ای به عنوان مؤثرترین و همه کاره‌ترین گزینه در نظر گرفته می‌شود. لیزر دایود ترکیبی از طول موج و سطوح انرژی را ارائه می‌دهد که برای هدف قرار دادن فولیکول‌های مو‌ایده‌آل است و در عین حال آسیب به پوست اطراف را به حداقل می‌رساند. آن‌ها برای طیف گسترده‌ای از انواع پوست و مو مناسب هستند و زمان‌های درمان سریع را با حداقل ناراحتی ارائه می‌دهند. علاوه بر این، لیزر‌های دایود میزان موفقیت بالایی دارند و اغلب با نتایج طولانی مدت همراه هستند. همچنین یکی از مهم‌ترین عواملی که روی جوابدهی لیزر موهای زائد تاثیر گذار است نحوه عملکرد لیزر موهای زائد است. پس در انتخاب متخخص لیزر موهای زائد دقت کنید.

چه افرادی برای انجام لیزر مو‌های زائد مناسب نیستند؟

در حالی که لیزر مو‌های زائد می‌تواند راهی مؤثر برای کاهش رشد مو باشد، اما برای همه مناسب نیست. افرادی با انواع پوست و موی خاص ممکن است کاندیدای خوبی برای این عمل نباشند. افرادی که پوست تیره دارند یا پوست برنزه دارند بیشتر در معرض آسیب‌های پوستی ناشی از لیزر مو‌های زائد هستند، زیرا لیزر رنگدانه موجود در فولیکول‌های مو را هدف قرار می‌دهد که می‌تواند پوست اطراف را نیز گرم کند. مو‌های بلوند، قرمز یا خاکستری فاقد رنگدانه کافی برای لیزر هستند، بنابراین درمان ممکن است مؤثر نباشد. زنان باردار، افراد مبتلا به بیماری‌های پوستی یا عفونت، و کسانی که دارو‌های خاصی مصرف می‌کنند نیز ممکن است برای لیزر مو‌های زائد مناسب نباشند. برای تعیین اینکه آیا لیزر مو‌های زائد برای شما مناسب است یا خیر، مهم است که با یک متخصص آموزش دیده مشورت کنید.

نحوه کارکرد لیزر موهای زائد چگونه است ؟

لیزر مو‌های زائد با استفاده از یک پرتو متمرکز نور برای هدف قرار دادن فولیکول‌های مو کار می‌کند. نور توسط رنگدانه (ملانین) موجود در مو جذب می‌شود که سپس به گرما تبدیل می‌شود و به فولیکول مو آسیب می‌رساند و از رشد مو در آینده جلوگیری می‌کند. این فرآیند بی‌خطر و نسبتاً بدون درد است، اگرچه افرادی که پوست حساسی دارند ممکن است در طول این عمل احساس ناراحتی کنند. جلسات متعدد معمولاً مورد نیاز است، زیرا رشد مو به صورت چرخه‌ای اتفاق می‌افتد و لیزر فقط می‌تواند مو‌ها را در مرحله رشد فعال هدف قرار دهد. لیزر مو‌های زائد در افرادی با مو‌های تیره و پوست روشن مؤثرتر است، زیرا تضاد بین مو و پوست امکان هدف‌گیری دقیق‌تری را فراهم می‌کند.

تصویر میکروسکوپی ریشه مو - نحوه عملکرد لیزر موهای زائد

سؤالات متداول درباره نحوه عملکرد لیزر مو‌های زائد

در این بخش می‌توان سوالات متداول کاربران را مطالعه کرد:

نحوه عملکرد لیزر مو‌های زائد چگونه است؟

لیزر مو‌های زائد با استفاده از یک پرتو متمرکز نور (لیزر) برای هدف قرار دادن رنگدانه در فولیکول‌های مو کار می‌کند. گرمای لیزر به فولیکول آسیب می‌رساند که از رشد مو در آینده جلوگیری می‌کند.

آیا لیزر مو‌های زائد دردناک است؟

لیزر مو‌های زائد می‌تواند ناراحت‌کننده باشد و به عملکرد لیزر مو‌های زائد نیز بستگی دارد، اما اکثر مردم آن را دردناک توصیف نمی‌کنند. این حس را با چسبیدن نوار لاستیکی به پوست مقایسه کرده‌اند. برخی از نواحی بدن ممکن است حساس‌تر از سایرین باشند، اما کرم‌های بی‌حس‌کننده یا دستگاه‌های خنک‌کننده می‌توانند به کاهش ناراحتی کمک کنند.

برای مشاهده نتایج به چند جلسه لیزر مو‌های زائد نیاز است؟

تعداد جلسات لیزر مو‌های زائد مورد نیاز برای مشاهده نتایج می‌تواند بسته به فرد و ناحیه تحت درمان متفاوت باشد. به طور کلی، اکثر افراد برای دستیابی به نتایج مطلوب به حداقل ۶ جلسه با فاصله ۴ تا ۶ هفته نیاز دارند. توجه به این نکته ضروری است که لیزر مو‌های زائد یک درمان یکباره نیست و ممکن است جلسات نگهداری برای حفظ نتایج ضروری باشد.

2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
اکرم صمدی
1 سال قبل

می خواستم بدونم دوره آموزش کار با دستگاه لیرز دارین؟

کلینیک دکتر مهدوی نیا
1 سال قبل
پاسخ به  اکرم صمدی

سلام
خیر متاسفانه چنین خدماتی در کلینیک ما ارائه نمیشه اما می‌تونید با مراجعه به بخش آموزش سایت مطالبی در مورد انواع دستگاه‌های لیزر و نحوه کار اونها بدست بیارید.