برای درمان تبخال لب پس از تزریق ژل هم مانند قبل از تزریق ژل باید مراقبت هایی را جهت تاثیرگذاری بهتر و برطرف سازی برخی از مشکلات ایجاد شده ناشی از تزریق ژل انجام دهید. تبخال بعد از تزریق ژل لب یکی از رایج ترین مشکلات در برخی از افراد می باشد. وجود تبخال بعد از تزریق ژل لب از علائم عفونت لب بعد از تزریق ژل می باشد.

❌ در صورت مشاهده کردن علائم عفونت بعد از تزریق ژل یا هر نوع پر کننده دیگر اقدام به خود درمانی نکنید. ❌

بهترین کار مراجعه به پزشک معالج و استفاده از روش های اصولی درمان می باشد.

علائم عفونت لب بعد از تزریق ژل

از مهم ترین علائم عفونت لب بعد از تزریق ژل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. التهاب های پوستی شدید
  2. تبخال یا عفونت

اقدامات پیشگیرانه از بروز تبخال لب پس از تزریق ژل 

برای در امان بودن از بروز تبخال لب پس از تزریق ژل، راهکارهایی وجود دارد که رعایت و عمل به این راهکارها برای پیشگیری از بروز عفونت لازم و ضروری به نظر می‌رسد.

برخی از این راهکارها به شرح زیر هستند:

⦁ یکی از مهم‌ترین راهکارهایی که برای عدم بروز تبخال می‌توان عنوان کرد، رعایت بهداشت است. رعایت بهداشت، هم باید توسط پزشک و هم باید توسط فرد متقاضی تزریق ژل صورت گیرد. عدم توجه به این مساله است که باعث ایجاد عفونت می‌گردد.

⦁ حرکت ژل در ناحیه تزریق شده نیز از دیگر عواملی است که باعث ایجاد تبخال می‌شود. معمولا زمانی که فرد حس می‌کند ژل داخل لب وی در حال حرکت است، اگر بی‌توجهی کرده و به پزشک مراجعه نکند، به راحتی خود را در معرض بروز عفونت شدید قرار می‌دهد.

⦁ برگزاری یک جلسه مشاوره بین فرد و پزشک از جمله مواردی است که کمک می‌کند فرد در معرض عفونت در قسمتی که ژل تزریق کرده، قرار نگیرد. معمولا در این جلسات، پزشک، اطلاعات کاملی را از بیمار دریافت می‌کند. از جمله اطلاعات دریافت شده می‌توان به مصرف داروهایی که فرد به صورت روزانه استعمال می‌کند اشاره داشت. توجه داشته باشید که برخی داروها ممکن است باعث غلیظ شدن خون گردند. عدم استفاده از این داروها در طی مراحل تزریق می‌تواند باعث جلوگیری از عفونت شود.

پیشگیری از تبخال می‌باشد. تمام وسایل و ابزاری که در این مراکز استفاده می‌شود، استریل و یا بعضا یک بار مصرف بوده و بیمار، در شرایط ابتلا به تبخال لب قرار نخواهد گرفت.

تبخال زدن پس از تزریق ژل

درمان های پیشگیرانه تبخال لب ناشی از تزریق ژل

⦁ انجام مراقبت‌های بهداشتی

⦁ مصرف آنتی بیوتیک

⦁ مصرف هیالورونیداز

چه افرادی ممکن است که پس از تزریق ژل تبخال بزنند؟

تبخال نوعی عفونت می باشد که در هر قسمت از بدن ممکن است ایجاد شود. بعد از تزریق ژل ایجاد عفونت و تبخال زدن بسیار نادر است اما در برخی از افراد که سابقه تبخال دارند ممکن است بعد از تزریق ژل دچار تبخال شوند این افراد باید هنگام تزریق ژل و قبل از آن قرص تبخال مصرف کنند در صورتیکه این افراد بعد از تزریق ژل دچار تبخال شوند، باید قرص تبخال پس از تزریق ژل لب را تنها با مشورت دکتر خود مصرف نمایند.

چه نواحی از صورت پس از تزریق ژل تبخال می زنند!

از آنجایی که از ژل بیشتر برای زیبایی صورت استفاده می شود. بنابراین تبخال و ایجاد عفونت نیز بیشتر در نواحی صورت مرسوم می باشد. ایجاد تبخال و عفونت به خصوص تبخال لب پس از تزریق ژل در ناحیه لب و آن هم برای افرادی که سابقه تبخال داشته باشند اتفاق می افتد. وجود تبخال لب پس از تزریق ژل موجب نگرانی بیشتر استفاده کنندگان از ژل شده است که بهترین راه درمان تبخال بعد از تزریق ژل مراجعه با پزشک می باشد.

همانطور که بیان شد ایجاد عفونت بعد از تزریق ژل امری نادر و غیر ممکن می باشد و نمی توان تزریق ژل را دلیل آن برشمرد. در بیشتر مواقع احتمال عفونت وجود دارد و تزریق ژل با استفاد ازسوزن در زیر لب حتی اگر در محیط کاملا استریل اتفاق بی افتد عفونت هایی که در بدن و ناحیه پوست وجود دارد در سطح ظاهری پوست خود رانشان می دهند که تبخال نمونه ای از این موارد است.

دلایل تبخال زدن پس از تزریق ژل

دلایل مختلفی برای ایجاد عفونت پس از تزریق ژل وجود دارد. از مهمترین دلایل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ژل در ناحیه وسیعی تزریق شود.
  • ژل به صورت عمیق تری در ناحیه زیرین پوست وارد شود.
  • کسانی که سابقه تبخال دارند.
  • درمان تبخال بعد از تزریق ژل

کسانی که سابقه تبخال دارند بهتر از قبل از اینکه اقدام به تزریق ژل نمایند این موضوع را با دکتر خود در میان بگذارند، اما بهترنی راه درمان تبخال بعد از تزریق ژل در اینگونه افراد مصرف قرص تبخال می باشد. انواع تبخال بعد از تزریق ژل را بر اساس زمان ایجاد می توان به دو دسته تقسیم نمود، آنهایی که بعد از تزرق ژل بلافاصله ایجاد می شوند و تبخال هایی که بعد از چند ماه ایجاد می شوند. در مورد تبخال هایی که بعد از چند ماه ایجاد می شوند می توان به این مورد اشاره کرد که نسبت به درمان با تبخال هایی که بلافاصله ایجاد می شوند مقاوم تر هستند.

درمان عفونت و تبخال لب پس از تزریق ژل

توصیه ما برای درمان تبخال و عفونت لب بعد ازتزریق ژل مصرف آنتی بوتیک سفالکسین ۵۰۰mg qid PO و کلیندامایسین ۱۵۰mg qid PO به مدت شش هفته می باشد تا تبخال ها که علائم عفونت لب بعد از تزریق ژل هستند به مرور زمان از بین بروند.

تبخال زدن پس از تزریق ژل

از بین بردن ژل ناحیه تبخال زده

اگر با روش های قبلی نتوانستید اقدام به درمان عفونت لب بعد از تزریق ژل نمایید می بایست ژل ناحیه تزریق شده را از بین ببرید این کار را میتوانید با استفاده از برخی حلال های خاص انجام دهید. چنانچه از ژل های هیالورونیک اسید استفاده کرده اید می بایست از هیالورونیداز با غلظت خاص برای از بین بردن ژل ناحیه تزریق استفاده کنید. دوز (غلظت) ماده انحلال بستگی به مقدار ژلی دارد که باید حل شود. به عنوان مثال 10u می تواند ۰٫۱mls هیالورونیک اسید را در خود حل کند.

روش های دیگر درمان تبخال لب

 راه دیگر برای درمان تبخال لب بعد از تزریق ژل، تزریق جنتامیسین در ناحیه تزریق شده می باشد. که باید در تعداد مراحل متعددی این تزریق و استخراج انجام شود که فواصل زمانی آن میتواند با توجه به نظر پزشک معالج تعیین شود. در نتیجه بعد از درمان عفونت لب بعد از تزریق ژل برای حل کردن ژل از هیالورونیداز می توان استفاده کرد. روشی دیگر نیز برای حل کردن ژل وجود دارد که می توان ترکیب تزریق کلاریترومایسین و هیالورونیداز و استروئید استفاده کرد.

شیوع ویروس هرپس پس از تزریق فیلر پوستی یک عارضه نادر اما دردسرساز است که در اثر فعال شدن مجدد ویروس ایجاد می شود. ویروس هرپس سیمپلکس 1 (HSV-1) اغلب درگیر است (طبق داده های منتشر شده توسط FDA، میزان بروز از 1.45٪ موارد تجاوز نمی کند)، در حالی که شروع هرپس زوستر (HSZ) نادرتر است.

بله بروز عفونت و تبخال با رعایت نکات مراقبتی و درمانی قابل کنترل است و باید در نظر داشت با پزشک متخصص پس از تزریق ژل باید مشاوره کرد.

برای دریافت نوبت یا مشاوره فرم زیر را پر کنید

جهت دریافت نوبت یا مشاوره رایگان لطفا فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها