در سال  های اخیر استفاده از ژل یا فیلر برای زیبایی لب ها افزایش یافته است. ژل ها می  توانند لب  ها را جوان  تر و بزرگتر کنند و نواقص آن ها را برطرف نمایند. تزریق ژل لب نه تنها ظاهری طبیعی برای فرد ایجاد می  کند و ماندگاری طولانی مدتی دارد؛ بلکه روشی ایمن و موثر محسوب می  شود. عوارض جانبی این روش کم هستند و در صورتی که نکات و مراقبت  های بعد از تزریق را به خوبی رعایت کنید، درگیر آن ها نخواهید شد. علاوه بر این با رعایت این دستورالعمل  ها، دوره نقاهت کوتاه  تر و راحت تری را پشت سر می گذارید.

یکی از این مراقبت ها مربوط به کشیدن سیگار و قلیان بعد از تزریق ژل لب است. سوالی که اکثر زیباجویان می پرسند این است که آیا کشیدن سیگار و قلیان بعد از تزریق ژل لب خطرناک است؟ در ادامه با ما همراه باشید تا به پاسخ این سوال بپردازیم.

چرا بعد از تزریق ژل لب نباید سیگار کشید؟

تا حالا به این موضوع که چرا بعد از تزریق ژل لب نباید سیگار کشید؟ فکر کرده اید. تاکنون هیچ مطالعه دقیقی بر روی تاثیر سیگار بر طول عمر فیلر لب انجام نشده است. اما تجربه نشان داده که سیگار کشیدن می  تواند طول عمر و ماندگاری ژل لب را دچار تغییر کند. اینکه این عارضه به دلیل خود سیگار است یا تاثیری که بر روی پوست میگذارد، هنوز مشخص نیست. هر پک سیگار منجر به هجوم رادیکال های آزاد زیادی می شود. رادیکال  های آزاد همان اتم  های اکسیژن ناپایداری هستند که الکترون  های سلول  های سالم را می  گیرند و باعث ناپایدار شدن آن ها می  شوند.

این سلول  های ناپایدار، الاستین و کلاژن را از بین میبرند و باعث ایجاد چین و چروک، خطوط و پیری زودرس خواهند شد. سیگار با کاهش جریان خون و اکسیژن رسانی به پوست، دوره بهبودی زخم  ها را طولانی  تر می  کند. در واقع نمی  توان این چنین گفت که افراد سیگاری از تزریق فیلر لب نتیجه  ای نمی  گیرند، اما معمولا این افراد به نتیجه پایداری نخواهند رسید. علاوه بر این بسیاری از افراد سیگاری که برای تزریق ژل لب اقدام کردند، متوجه عفونت شدند.

سیگار می  تواند باعث وارد شدن فشار به لب  ها شود که پس از تزریق ژل، فرد درد زیادی را تجربه خواهد کرد. همچنین در برخی موارد منجر به چروک شدن لب ها شده است. بنابراین برای اینکه از این عوارض و مشکلات در امان بمانید تا حد ممکن از کشیدن سیگار و قلیان بعد از تزریق ژل لب خودداری کنید.

کشیدن سیگار و و قلیان بعد از تزریق ژل لب

عوارض کشیدن قلیان و سیگار بعد از تزریق ژل لب چیست؟

اما در اینجا به عوارض کشیدن قلیان و سیگار بعد از تزریق ژل لب چیست؟ می پردازیم. مراقبت های بعد از تزریق فیلر لب از اهمیت بالایی برخوردار هستند. کشیدن سیگار و قلیان بعد از تزریق ژل لب باعث ورود مواد شیمیایی سمی به بدن شده و سطح اکسیژن خون را پایین می  آورد. البته استعمال دخانیات به طور مستقیم بر روی فیلر لب تاثیر نمی گذارند ولی می  توانند در روند بهبودی اختلال ایجاد کنند. علاوه بر این عوارض جانبی زیادی را به وجود می آورد. عوارض کشیدن سیگار و قلیان بعد از تزریق ژل لب عبارتند از:

عفونت و التهاب

قلیان و سیگار، داغی به همراه دود ایجاد می  کنند. این دو باعث می  شوند که ناحیه تزریق شده دچار عفونت و التهاب شود. التهاب با حساسیت، قرمزی، احساس درد و تورم در لب  ها همراه خواهد بود.

کاهش ماندگاری ژل

عوارض کشیدن سیگار و قلیان بعد از تزریق ژل لب، کاهش ماندگاری ژل است. دود ناشی از قلیان و سیگار می تواند مواد تشکیل دهنده ژل را تحریک کرده و منجر به تغییر شیمیایی آن ها شود. به عبارت دیگر دخانیات می  توانند نتیجه حاصل از تزریق ژل لب را دچار تغییر کنند.

تاخیر در بهبودی

التهاب ناشی از کشیدن سیگار و قلیان بعد از تزریق ژل لب می  تواند بهبودی بعد از درمان را به تاخیر بیندازد. اگر چه ژل لب با هدف بهبود ظاهر لب  ها تزریق می  شود، استفاده از سیگار و قلیان می  تواند کیفیت و ماندگاری آن را کاهش دهد.

از آنجایی که عوارض کشیدن قلیان و سیگار زیاد هستند، پیشنهاد می  شود که قبل و بعد از تزریق فیلر لب از استعمال آن ها خودداری نمایید. علاوه بر این بهتر است با پزشک خود در رابطه با نکات و دستورالعمل هایی که باید رعایت کنید، مشورت نمایید.

تا چه مدت بعد از تزریق ژل لب نمیتوان سیگار و قلیان کشید؟

اکثر پزشکان و متخصصان پیشنهاد می  کنند که به مدت ۲۴ تا ۴۸ ساعت بعد از تزریق ژل لب، از کشیدن قلیان و سیگار خودداری کنید. شما با سیگار یا قلیان کشیدن مواد شیمیایی را استنشاق کرده و سطح اکسیژن خون خود را کاهش می  دهید. بنابراین باید به مدت یک تا دو روز از کشیدن سیگار و قلیان بپرهیزید. بهتر است مصرف دخانیات را به طور کلی کنار بگذارید تا سلامت خود و ژل لبتان را تضمین نمایید.

برخی از پزشکان نیز توصیه می  کنند که به مدت حداقل دو هفته از استعمال دخانیات، سیگار و قلیان اجتناب کنید تا از بروز عوارض و تاخیر در روند بهبودی جلوگیری نمایید. کشیدن سیگار و قلیان بعد از تزریق ژل لب باعث افزایش تورم و التهاب، طولانی شدن دوره نقاهت و حتی در برخی موارد جابجایی ژل در لب  ها می  شود.

آیا می توان بعد از ژل لب ویپ کشید؟

همانطور که گفته شد، اکثر پزشکان توصیه می  کنند که از کشیدن سیگار و قلیان بعد از تزریق ژل لب، به مدت ۲۴ تا ۴۸ ساعت خودداری کنید. ویپ نیز مانند سیگار و قلیان است و مواد شیمیایی سمی زیادی را به بدن شما وارد می  کند و به همان میزان خطرناک خواهد بود. بنابراین پزشکان توصیه می  کنند که مانند سیگار و قلیان، از ویپ کشیدن نیز تا حد امکان پیشگیری نمایید.

کشیدن ویپ بعد از تزریق فیلتر لب می تواند باعث بروز مشکلاتی مانند عفونت، کبودی و تورم شود. علاوه بر این گرمایی که ایجاد می  کند سوزش و التهاب لب را به دنبال داشته و بهبودی را به تاخیر می اندازد.

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها