دنیای زیبایی و مراقبت از پوست همیشه در حال تکامل است و جستجوی مداوم برای جایگزین های مقرون به صرفه برای روش های سنتی زیبایی وجود دارد. لیفت با نخ به دلیل قابلیت جوانسازی پوست محبوبیت بسیاری پیدا کرده است، اما دارای معایب و هزینه نسبتاً زیادی است. خوشبختانه، روش‌های ابتکاری و بدون درد متعددی وجود دارد که می‌تواند به شما کمک کند بدون نیاز به لیفتینگ با نخ، ظاهری جوان و درخشان داشته باشید. در ادامه ما شش روش زیبایی را بررسی خواهیم کرد که می توانند به عنوان جایگزینی برای لیفت با نخ مورد استفاده قرار گیرند و نتایج طبیعی و خیره کننده ای را بدون وقفه یا هزینه بالا به شما ارائه دهند.

تزریق ژل

یک روش جایگزین لیفت نخ می‌تواند تزریق ژل باشد. تزریق فیلر یا ژل روشی سریع و ساده، بدون نیاز به جراحی است که برای افزایش حجم صورت و لبها، کاهش خطوط اخم و خنده، کاهش چین و چروک های پوست و غیره استفاده می شود.

فیلرها به کمک سوزن به پوست تزریق می شوند و بدین ترتیب، درم (لایه‌ی داخلی پوست) پر می شود. این عمل موجب افزایش حجم درم و در نهایت، منجر به کاهش یا حذف چین و چروکها یا خطوط پوست می گردد.

امروزه انواع مختلفی از فیلرها وجود دارند و بطور کلی، فیلرها را می توان بر مبنای محل تزریق شان دسته بندی کرد؛ بطور مثال، فیلر هایی که از فشردگی و غلظت بالایی برخوردارند، مناسب گونه ها، شقیقه ها و زاویه فک می باشند؛ در حالی که، فیلرهایی با غلظت پایین برای زیر چشم و رفع چین و چروکهای سطحی کاربرد دارند. لذا، فیلر می تواند یک روش جایگزین لیفت نخ برای افراد باشد.

همچنین، فیلرها بر اساس ماندگاری نتایج شان به سه نوع دائمی، موقت و نیمه دائمی دسته‌بندی می شوند. فیلرها حاوی اسید هیالورونیک که بطور طبیعی در پوست انسان وجود دارد، هستند.

تزریق فیلر به صورت

وظیفه اصلی اسید هیالورونیک، جذب آب است و چون ساختاری به مانند اسفنج دارد، بعنوان مرطوب‌کننده‌ی داخلی پوست عمل می کند.

لذا، با کمک فیلر هایی که حاوی اسید هیالورونیک هستند، می‌توان خطوط ایجاد شده در نواحی مختلف پوست را حذف یا بهبود بخشید و یا به نواحی مختلف بدن نظیر لب ها، گونه، سینه و غیره حجم داد. همچنین، فیلرها پوست را سفت می‎کنند و تا حدی موجب بهبود بافت در ناحیه تزریق می شوند. جذبی یکنواخت نیز از مزایای فیلرها می باشد.

در مجموع، مزایای استفاده از فیلرها عبارتند از:

بوتاکس

تزریق بوتاکس دیگر روش جایگزین لیفت نخ است. بوتاکس نوعی داروی تزریقی است که با استفاده از آن می توان چین و چروک ها را حذف کرد. در واقع، بوتاکس نوعی سم (بوتولینوم) است که باکتری کلستریدیوم تولید می کند و با فلج کردن ناحیه تحت درمان می تواند علائم پیری را از بین ببرد.

بعبارتی، بوتاکس عملکرد اعصاب ناحیه‌ی تزریق شده را از کار می‌اندازد و موجب توقف حرکت عضلات می‌شود. لذا، برای مدتی که عضله‌ها فلج هستند، چین و چروک ها ناپدید خواهند شد. 

بوتاکس صورت

از سم بوتولینوم در ابتدا برای مصارف درمانی استفاده می شده که با کشف خواص آن در زمینه‌ی زیبایی، برای این موارد نیز کاربرد پیدا کرد؛ تا جایی که، کاربرد آن برای مصارف زیبایی بیشتر از موارد درمانی شد.

به هر حال، کاربردهای بوتاکس برای درمان موارد زیر می باشد:

همچنین، به دلیل فواید زیاد تزریق بوتاکس، در حال حاضر این روش در سراسر دنیا برای مصارف زیبایی و درمانی کاربرد دارد. لذا، انتخاب آن به عنوان یک روش جایگزین لیفت نخ می تواند مناسب باشد.

برخی از فواید این روش درمانی شامل موارد زیر می‌باشند:

اولتراپی (Ultherapy)

اولتراپی روشی موثر و غیر تهاجمی برای لیفت پوست نواحی مختلف بدن نظیر صورت، گردن و دکلته می‌باشد. با کمک این روش پوستی شادابتر و جوانتر خواهید داشت. با توجه به این نکات، اولتراپی هم می تواند یک روش جایگزین لیفت نخ باشد.

اولتراپی بر اساس تکنولوژی اولتراسوند است؛ به عبارتی، در اولتراپی برای تحریک جهت تولید الاستین و کلاژن از امواج فراصوت استفاده می‌شود. در این روش هیچ گونه برش یا آسیب‌رسانی به سطح پوست وجود ندارد.

اولتراپی با کمک وسیله‌ای بنام دستگاه اولتراپی انجام می شود. بدین ترتیب که، دستگاه روی پوست قرار می گیرد؛ سپس دستگاه انرژی اولتراسوند یا همان امواج فرا صوتی را به عمق‎های مختلف پوست ارسال می کند. 

برخورد امواج به پوست، موجب منقبض شدن لایه های عمیق پوست شده و این انقباض منجر به تحریک سلولهای پوستی برای افزایش کلاژن سازی می شود. تحریک سلولهای پوست برای افزایش کلاژن سازی به تدریج موجب لیفت و سفت شدن پوست می گردد.

روند این نوع درمان معمولا با درد زیادی همراه نیست؛ اما ممکن است حالت سوزن سوزن شدن یا گرما در قسمتهای مختلف پوست احساس شود. همچنین، از مهمترین مزیتهای روش اولتراپی، آسیب نرسیدن به سلولهای پوست است.

اولتراپی را که می توان به عنوان یک روش جایگزین لیفت نخ در نظر گرفت، کاربردهای زیادی در زمینه‌ی زیبایی دارد:

لیزر جوانساز

آیا از لیزر جوانساز می توان به عنوان یک روش جایگزین لیفت نخ نام برد؟ لیزر جوانساز نیز از روشهای موثر در جوانسازی پوست است. لیزر جوانساز پوست امروزه با عناوین مختلفی نظیر لیزر تبخیری، لیزر پوست و لیزر ساییدگی شناخته می‌شود.

روش لیزر درمانی با کاهش یا حذف چین و چروکها، صاف و کشیده شدن پوست و از بین رفتن اسکار، جای سوختگی و لک باعث جوانسازی پوست خواهد شد.

لیزر جوانساز پوست با ایجاد حرارت، موجب تحریک فیبرو پلاستها شده، لذا، افزایش تولید کلاژن رخ داده و بازسازی انجام می شود.

بعبارتی، پرتوهای لیزر با پوست برخورد کرده و به لایه های عمیق‌تر نفوذ می کنند. در ادامه، این پرتوها سلولها را برای افزایش تولید کلاژن تحریک کرده که همین کلاژن سازی بیشتر باعث از بین رفتن بافتهای شل و پیر شده و جایگزینی این بافت ها با لایه های جدید انجام می شود. در نتیجه، پس از لیزر پوستی جوانتر و شاداب‎تر که دارای حالت ارتجاعی بیشتری است را تجربه خواهید کرد.

بطور خلاصه، از تاثیرات لیزر جوانساز به عنوان یک روش جایگزین لیفت نخ، موارد زیر می باشند:

میکرودرم ابریژن

میکرودرم ابریژن نوعی روش زیبایی کم تهاجمی است که با پاکسازی و لایه برداری پوست به جوانسازی آن کمک می کند؛ چرا که در روش میکرودرم ابریژن لایه مرده و ضخیم پوست برداشته می شود.  

این روش علاوه بر جوانسازی، به رفع آسیبهای پوستی ناشی از نور آفتاب، لکه‌های ناشی از افزایش سن، اسکار، آکنه و غیره کمک می کند. 

در این روش، لایه‌ سطحی پوست با استفاده از اپلیکاتوری مخصوص ساییده می شود. البته، برای لایه برداری سلولهای مرده در ابریژن صورت، ممکن است از کریستالهای ریزی که روی پوست اسپری می شوند، استفاده گردد. از میکرودرم ابریژن می‎توان بعنوان یک روش جایگزین لیفت نخ استفاده کرد.

این روش که حدود نیم تا یک ساعت طول خواهد کشید، در کلینیکهای زیبایی یا مطب پزشک انجام می شود. انجام میکرودرم ابریژن به بی حسی موضعی نیازی ندارد و پس از دراز کشیدن بر روی تخت، متخصص زیبایی با کمک دستگاهی دستی شروع به از بین بردن لایه مرده پوست کرده تا بدین طریق، جوانسازی رخ دهد. در آخر نیز، بر روی پوست کرم مرطوب کننده قرار می گیرد تا خشکی پوست اتفاق نیفتد.

میکروآبریژن

بطور کلی، فواید روش میکرودرم ابریژن موارد زیر می‌باشند:

لایه برداری

روند طبیعی جایگزینی سلولهای مرده پوست با سلولهای جدید تقریبا هر 30 روز یک بار رخ می دهد؛ اما در مواردی ممکن است سلولهای مرده پوست کاملا از بین نروند و باعث بسته شدن منافذ و ایجاد لک شوند که در این شرایط لایه برداری می تواند مفید باشد. لذا، یک روش جایگزین لیفت نخ، لایه برداری است.

بطور کلی، لایه برداری پوست علاوه بر اینکه پوست را روشن‌تر خواهد کرد، جذب و تاثیرگذاری ویتامینها و محصولات مراقبتی را نیز افزایش خواهد داد.

همچنین، انجام لایه برداری بصورت منظم، مانع از مسدود شدن منافذ پوست شده که این خود از ظاهر شدن جوشها جلوگیری می کند.

علاوه بر این، لایه برداری در دراز مدت می تواند بر افزایش کلاژن سازی تاثیر مثبت داشته باشد، لذا، پوست شاداب‌تر و جوانتر خواهد شد. چرا که کلاژن موجب افزایش خاصیت ارتجاعی پوست شده و در رفع چین و چروکهای ریز و افتادگی‌ها بسیار موثر است. برخی از مزایای لایه برداری پوست موارد زیر می باشند:

همچنین، انواع روشهای لایه برداری پوست عبارتند از:

جمع بندی

امروزه روشهای مختلفی برای جوانسازی پوست وجود دارد که از جمله آنها می توان به روش جراحی و لیفت نخ اشاره کرد. در این میان، روشهای غیر تهاجمی و ایمنی نیز وجود دارند که هر کدام ویژگیهای خاص خود را داشته و برای اهداف خاصی مناسبند. لذا، اگر به دنبال راهی ایمن و غیرتهاجمی برای بازگشت جوانی و شادابی پوستتان هستید، می توانید با توجه به انتظاراتتان، یکی از روشهای تزریق فیلر، بوتاکس، اولتراپی، لیزر جوانساز، میکرودرم ابریژن و لایه برداری را به عنوان یک روش جایگزین لیفت نخ یا جراحی انتخاب کنید؛ البته، در این مورد مشورت با پزشکی متخصص به شما کمک خواهد کرد.

جدیدترین متد جوانسازی صورت چیست؟

جدیدترین متد جوانسازی صورت شامل موارد زیر است:

سفت کردن پوست با سونوگرافی: پوست را سفت می کند و تولید کلاژن را با استفاده از انرژی متمرکز اولتراسوند تحریک می کند.

پی آر پی (PRP): پی آر پی با استفاده از پلاسمای غنی از پلاکت خود بیمار، باعث بهبود و جوانسازی پوست می شود.

بهترین و سریعترین روش برای جوانسازی و سفتی پوست صورت چیست؟

نمی توان به طور قطع گفت که بهترین و سریعترین روش برای جوانسازی و سفتی پوست صورت چیست اما رعایت موارد زیر به سلامت پوست شما کمک خواهد کرد:

سبک زندگی سالم: آب کافی مصرف کنید، یک رژیم غذایی متعادل داشته باشید، به اندازه کافی بخوابید و استرس را مدیریت کنید.
روال مراقبت از پوست: به نظافت پوست اهمیت دهید، به طور منظم پوست را لایه برداری کنید،پوست را مرطوب نگه دارید و از ضد آفتاب استفاده کنید.

کدام روش برای لیفت صورت در منزل مناسب است؟

اگر نمی خواهید به یک کلینیک زیبایی مراجعه کنید می توانید یک روش برای لیفت صورت در منزل انتخاب کنید:

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها